Sheedgraphicبازگشت صفحه اصلی سرمایه گذاری

سرمایه گذاری

از زمان استقلال، یکی از اولویت های دولت قزاقستان ايجاد فضای مناسب سرمایه گذاری و تشویق سرمایه گذاری خارجی به داخل کشور بوده است.
بانک جهانی، قزاقستان را به عنوان کشوری با اصلاحات موفق در زمينه بهبود محیط کسب و کار به رسمیت شناخته است. در رتبه بندی جهانی کشورهای دارای شرايط مناسب کسب و کار، قزاقستان در میان 183 کشور جهان در جایگاه چهل و هفتم قرار دارد.
حجم سرمایه گذاری های صورت گرفته در اقتصاد قزاقستان، فضاي مناسب سرمایه گذاری مطلوب در اين كشور را نشان می دهد. با توجه به داده های رسمی، در طول دوره پس از استقلال، جمهوری قزاقستان بیش از 122 میلیارد دلار سرمایه مستقیم خارجی جذب کرده است.
امروز، قزاقستان به عنوان کشوری پيشرو در میزان سرمایه گذاری های خارجی در سرانه مردم جزو کشورهای CIS به شمار مي رود یعنی چیزی حدود 1300 دلار آمریکا.
به واسطه ایجاد شرایط مطلوب کسب و کار در اين جمهوری، بیش از 8000 شرکت با سرمایه خارجی به ثبت رسيده است، كه این شرکت ها در فهرست «فورچون-500" - تولید کنندگان معروف جهان-قرار دارند، از جمله آنها مي توان به كمپاني هاي مهمي چون  "شورون" ، "زیمنس" ، "مایکروسافت"،
" جنرال الكتريك"، " کوکا کولا"، " دانون" و "هنکل" اشاره کرد.
عوامل مؤثر در جذب سرمایه گذاری در قزاقستان را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:
 اولا؛ فضاي کسب و کار راحت که تحت تاثیر قوانین سرمایه گذاری مطلوب، اقدامات جذاب برای حمایت از سرمایه گذاری و ثبات اقتصادی و سیاسی شکل گرفته است.
دوما؛ وجود منابع طبیعی و مواد معدنی فراوان؛. دانشمندان تخمین می زنند قزاقستان ششمين كشور از نظر برخورداری از منابع طبيعي در جهان باشد. از 110 موردي که در جدول عناصر شیمیایی  مندليف وجود دارد، 99 عنصر در قزاقستان يافت مي شود، 70 عنصر مورد كاوش قرار گرفته و 60 مورد آن استخراج مي شود.
قزاقستان بيشترين ذخایر روی، تنگستن و بوريت جهان را در اختيار دارد و در نقره، سرب، اورانیوم و کرومیت در رتبه  دوم، در مس و فلوریت رتبه سوم،   در مولیبدن رتبه چهارم و در طلا در رتبه ششم قرار دارد.
سوما؛ موقعیت جغرافیایی؛. قزاقستان در قلب اوراسیا قرار دارد و از طریق اين جمهوری مناطق بزرگ آسیا و اقیانوس آرام به خاور میانه، آسياي مركزي و اروپا مرتبط مي شود.
سه کشور از  چهار كشور عضو بريك در نزدیکی قزاقستان  قرار دارد که عبارتند از: روسیه، چین و هند. اتحادیه گمرکی روسيه، بلاروس، قزاقستان با جمعیت بازار مصرف  170 میلیون نفر اين اجازه را به سرمایه گذاران می دهد تا فرصت ها و افق هاي جديدي را برای اجرای موثر پروژه های سرمایه گذاری در اين کشور به وجود آورند.
امروز تمام چارچوب هاي قانونی لازم برای سرمایه گذاری در قزاقستان ایجاد شده است. در سال 2003، قانون "سرمایه گذاری" به تصويب رسيد، که در بر گيرنده چارچوب هاي حقوقی و اقتصادی برای جذب سرمایه گذاری خارجي است.
با توجه به  نظرکارشناسان بین المللی این قانون، یکی از بهترین قوانین در زمینه سرمایه گذاری در کشورهای در حال توسعه است.
این قانون، حفاظت از حقوق سرمایه گذاران و ثبات قراردادها را تضمين و به صورت كاملا واضح و مشخص  ارتباط ميان نهادهای دولتی و سرمایه گذاران خارجي (سرمایه گذاري آزاد، بازگشت سرمایه، آزادی استفاده از سود، حق مالکیت خصوصی از زمین- برای شرکت های خارجی- و ...) را مشخص مي کند.
گفتنی است که اقدامات حمایتي دولت از سرمایه گذاران  خارجي  برابر با سرمایه گذاران داخلی برابر است.
دراین کشور تمامي چارچوبهاي حقوقی لازم برای حمایت از مالکیت معنوی صورت گرفته است. به همین منظور موسسه اي  براي وضع قانون حفاظت از حقوق مالکیت معنوی ايجاد شده و قوانین لازم برای اطمینان صاحب اثر از حقوق خود ( مدنی، جنایی ، کدهای اداری، قانون کپی رایت و حقوق مرتبط با آن) به ثبت رسيده است.
همچنین، این قانون امكانات لازم برای حمایت از سرمایه گذاران به خصوص سرمايه گذاري هايي كه در اولويت هستند را فراهم مي كند.
• معافیت از حقوق گمرکی برای تجهیزات و قطعات وارداتي مربوط به سرمایه گذاری در پروژه مورد نظر؛
• ارائه کمک ها و گارانتي هاي دولتي؛ از جمله این کمک های دولتي می توان به اين موارد اشاره کرد: زمین، ساختمان، سازه، ماشین آلات ، تجهیزات کامپیوتری، اندازه گیری و دستگاه های کنترل ، وسایل حمل و نقل به استثنای اتومبیل هاي سبك سواري، تجهیزات صنعتی و خانگی.
کشور قزاقستان در سال های اخیر به طور قابل توجهی سیاست های مالیاتی خود را در جهت کاهش نرخ مالیات تغییر داده است. به عنوان مثال، کاهش مالیات بر درآمد شرکت ها از 30٪ به 20٪، كاهش مالیات بر افزوده  از 13٪ به 12٪ ، که در بین كشورها کمترین مالیات در مقايسه با استاندارد جهاني  آن است، مالیات اجتماعی  نيز در این کشور 11٪ است. علاوه بر این اگر اجرای پروژه های سرمایه گذاری در جمهوری قزاقستان به اجرای تحقیق و توسعه علمي بپردازد، مالیات بر درآمد شرکت ها به ميزان 150٪ از هزینه های اجرای آن کاهش می یابد. با توجه به کد مالیاتی جمهوری قزاقستان ممکن است اشیاء و تجهيزات یا هزینه های ديگر برای نوسازی و بازسازی از پرداخت ماليات معاف شوند. علاوه بر این، باید توجه داشت که تعرفه های برق در جمهوری قزاقستان 8 برابر از اروپا ارزان تر است، همچنين پایین بودن قیمت حمل و نقل ریلی می تواند بخشی از هزینه های سرمایه گذاران را که به علت دور بودن از مراكز شهري صرف می شود جبران کند. گفتنی است در كد هاي مالياتي قزاقستان امضای 44 موافقت نامه بین المللی در اجتناب از مالیات مضاعف، گنجانده شده است که به طور کل این اقدامات باعث کاهش بار مالیاتی در کسب و کار خواهد شد و به نوبه  خود در توسعه  و رونق سرمايه گذاري اهميت فراواني دارد.
از سال2010تا2014 در این کشور برنامه اي دولتي براي توسعه صنعتی و سرمايه گذاري  وجود دارد، که در آن یک محیط جذاب برای سرمایه گذاران فراهم شده که سرمایه گذاران مایل به انجام پروژه ها در بخش های اقتصادي زیر در اولویت هستند:
•  پالايش و زیرساخت های مربوط به نفت و گاز، مجتمع هاي  معدني، صنایع هسته ای و شیمیایی از تولید ابتدايي مواد خام و مراحل بالاتر و تكنولوژي هاي پيشرفته؛
•مهندسی مکانیک، ساخت و ساز، دارو؛
• کشاورزی، صنايع سبك و گردشگری؛
• فن آوری اطلاعات و ارتباطات، بیوتکنولوژی، انرژی های جایگزین و صنايع فضايي.
لازم به ذکر است تنها در سال اول تحقق اين برنامه، 152 شرکت از طریق سرمایه گذاری، از جمله سرمایه گذاری خارجي تشكيل شد همچنین درکل دراین کشور حدود 800 صنعت مختلف طرح ريزي شده است.
به منظور حمایت از کسب و کارهای کوچک و متوسط برنامه اي تحت عنوان "نقشه راه تجارت تا سال 2020" طرح ريزي شده است، كه موارد زير را مورد بررسي قرار مي دهد:
• یارانه پرداخت بهره وام؛
• ضمانت وام؛
• پشتیبانی جهت توسعه زیرساخت های تولید (صنعتی)؛
• خدمات پشتیبانی کسب و کار (مشاوره، خدمات حقوقی و حسابداری و غیره)؛
• آموزش كادر مورد نياز.
همچنین برای تامين و پيشرفت گفت و گوی مستقیم با سرمایه گذاران فعال در قزاقستان، شورای سرمایه گذاران خارجی تحت حمايت رئیس جمهور قزاقستان تشكيل شده است. در جلسات این شورا در مورد مسائل مهم توسعه اقتصادی کشور یا مسايل مهم مربوط به فعالیت های سرمایه گذاری بحث و تبادل نظر می شود. سازمان مرتبط با اين شورا، کمیته سرمایه گذاری وزارت صنعت و فن آوری های جدید جمهوری قزاقستان است.
بنابراین، قزاقستان تمامي شرایط لازم برای سرمایه گذاري از جمله: اقتصاد بازار لیبرالي، مالیاتی مطلوب و رژیم گمركي مناسب و قوانین حمایت از سرمایه گذاری خارجی را فراهم کرده است. بنابراین با شرایط ذکر شده دروازه هاي قزاقستان همیشه بر روي فرصت های جدید باز است واز سرمایه گذاران فن آوری های مدرن، توليدي و مدیریتي استقبال مي شود.

تضمین قانونی و حفاظت از سرمایه گذاران در جمهوري قزاقستان

برای کاهش ریسک سرمایه گذاری و اطمینان از سیستم تضمین حفاظت از سرمایه سرمایه گذاران خارجی با توجه به وضعیت ملی، شركت هاي خارجی و داخلی به صورت مساوي ارزيابي شده و تمامي قوانين براي آنها يكسان است.

سرمایه گذار ازحمایت کامل و بی قید و شرط از حقوق و منافع خود برخوردار است. سرمایه گذار حق دارد که در صورت اعمال شرايط غیرقانونی دولتي قزاقستان يا اقدامات غير قانوني مقامات مسئول، خسارات حاصله را محاسبه کند.
کشور قزاقستان ثبات و اعتبار قراردادهای منعقده بین سرمایه گذاران و نهادهای دولتی قزاقستان را تضمین مي كند.


حق استفاده از درآمد
پس از پرداخت مالیات و دیگر پرداخت های اجباری به بودجه سرمایه گذاران امكان استفاده از درآمد حاصله از فعالیت های خود را آن گونه كه مي خواهند در اختيار دارند.


گزارش هاي دولتی به سرمایه گذاران
براساس قوانين قزاقستان و شرايط و ترتيب معين شده در این قوانین گزارش های رسمی دولت جمهوری قزاقستان و مقررات مربوط به منافع سرمایه گذاران، به اطلاع آنها مي رسد.
سرمایه گذاران به اطلاعات ثبت از اشخاص حقوقی، اساس نامه، ثبت معاملات املاک و مستغلات و ديگر مجوزهای صادر شده به غير از اطلاعات تجاری محرمانه، دسترسی دارند.
* اين موارد در قانون "سرمایه گذاری" مصوب تاریخ 8 ژانویه 2003 به شماره 373 پيش بيني شده است
و در وب سايت( www.invest.gov.kz  ) جمهوری قزاقستان قابل مشاهده است.


تضمین حقوق سرمایه گذاران در صورت ملی کردن و مصادره اموال
مصادره اجباری اموال سرمایه گذاران برای استفاده عمومی تنها درشرايط خاص و استثنایی مجاز است، كه موارد آن به تصريح در قوانين جمهوري قزاقستان بيان شده است که در اين صورت دولت قزاقستان بايد تمامي خسارات حاصل از اين ملي سازي و يا مصادره اموال را به شركت مورد نظر بپردازد. بازپرداخت اموال در صورت مصادره به نرخ بازار است.
ديگر گارانتي هاي موجود برای حمایت از حقوق سرمایه گذاران
قزاقستان با 44 کشور موافقت نامه حمایت متقابل و ارتقای سرمایه گذاری امضا کرده است، همچنين یک توافق نيز در زمينه همكاري هاي مشترك در اوراسیا امضا کرده كه تضمیني برای حفاظت از حقوق سرمایه گذاران است حقوقی چون: عدم تبعیض، ملي سازي و مصادره و در صورت عدم وجود توافق در دادرسي، این حق را به سرمايه گذار مي دهد که اختلافات در سرمایه گذاری را به دادگاه داوری بین المللی ارائه کند.


لیست کشورهایی که با قزاقستان موافقت نامه حمایت متقابل و سرمایه گذاری امضا کرده اند عبارتند از:
1.آمريكا 2. جمهوری اتریش 3. بلژیک 4. بلغارستان 5. بریتانیا 6. مجارستان 7. آلمان 8. يونان 9. اسپانیا10. ایتالیا 11. لتونی 12. لیتوانی 13. هلند 14. لهستان 15. رومانی 16. صربستان 17. اسلواكي 18. فنلاند19. فرانسه 20. جمهوري چك 21. سوئد 22. سوئیس 23. ترکیه 24. روسیه 25. ارمنستان 26. گرجستان27. قرقيزستان 28.آذربايجان 29. تاجيكستان 30. ازبكستان 31. اكراين 32. مصر33. اسرائيل 34. هندوستان35. ایران 36. اردن 37. چین  38. مالزي49. قطر 40. كويت 41. ويتنام 42. پاكستان43. مغولستان 44. جمهوري كره 45. لوگزامبورك


اولویت های سرمایه گذاری
مطابق با "قانون  سرمایه گذاری قزاقستان"، یک سرمایه گذار می تواند از:
معافیت از حقوق گمرکی برای واردات تجهیزات، قطعات، مواد اولیه و قطعات یدکی مورد نیاز برای پروژه های سرمایه گذاری و اولویت های سرمایه گذاری در بخش ها بر اساس فهرست تایید شده توسط دولت جمهوری قزاقستان در مورخ  8مي 2003 به شماره 436 برخوردار باشد.


کمک های دولتی:
كمكهاي دولتي شامل: زمین، ساختمان، ماشین آلات و تجهیزات، تجهیزات کامپیوتری، اندازه گیری ها و دستگاه های کنترل و تجهیزات، وسایل نقلیه، به استثنای اتومبیل سواري سبك، تجهیزات صنعتی و خانگی است.  برای دريافت كمك های دولتي سرمایه گذاران باید به کمیته سرمایه گذاری وزارت صنعت و فن آوری های جدید جمهوری قزاقستان مراجعه و قرارداد امضا کنند.
-مالیات نيم بها تا 7 سال برای سرمایه گذاری در پروژه های استراتژیک (مالیات زمین 0٪، 0٪ مالیات بر دارايي)؛
 
-پرداخت نيم بهاي صنعتی برای پروژه های سرمایه گذاری در مناطق استراتژیک با توسعه اجتماعی و اقتصادی پایین (بازپرداخت یا پرداخت هزینه های گاز، برق، خرید زمین، خرید یا ساخت و ساز ساختمان، سازه های ساختمانی و ...) 
پروژه های سرمایه گذاری برای قرار گرفتن در لیست پروژه های سرمایه گذاری استراتژیک، باید به تولید محصولات با ارزش افزوده بالا بپردازند، جزو فعاليت هاي پيشرو باشند يا یکی از مسائل زير را حل کنند:
1) پروژه های سرمایه گذاری باید به تولید کالاهای موجود در لیستی از فعالیت ها برای تولید محصولات با تکنولوژی بالا بپردازند، کالاهایی که در لیستی که دولت جمهوری قزاقستان به شماره 799 مورخه 18 ژوئن 2012  به تصویب رسانده است، قرار داشته باشد؛
2) میزان سرمایه گذاری در پروژه های سرمایه گذاری مطابق با سال مالي قانون بودجه قزاقستان نباید 5 ميليون بار كمتر از صورت حساب ماهانه، باشد.
با توجه به قوانین مالیاتی، سرمایه گذار مي تواند از مزایای زير را برخوردار شود:
مزایای مالیاتی:
هزینه طراحي مجموعه یا هزینه های بیشتر برای نوسازی و بازسازي ممکن است تا سه سال کسر شود. 
• اخذ مزاياي مالیاتي به قرارداد نیاز ندارد.
• براي دريافت فرم درخواست اولویت های سرمایه گذاری و الزامات طرح کسب و کار  (با اصلاحات مورخه
19 /09/ 2012)  (KB 209،26) ، در تمام امور مربوط به ارائه اولویت های سرمایه گذاری، می توانید دفتر اولویت های سرمایه گذاری واقع در کمیته سرمایه گذاری وزارت صنعت و فن آوری های جدید جمهوری قزاقستان تماس بگیرید.


ورود ماشین آلات به کشور و درج ارزشی که در گمرک پذیرفته شده بعنوان سرمایه شرکت  نیز امکان پذیر می باشد.
اما جهت ثبت سرمایه بعنوان سرمایه گذار خارجی روش اصولی آن ارائه طرح بیزینس خود به آژانس سرمایه گذاری قزاقستان و یا کمیته سرمایه گذاری در وزارت تجارت قزاقستان و یا اعلام و ثبت سرمایه مستقیم وارداتی در مراکز قید شده می باشد.
با اعلام بیزینس پلن و تایید آن بعنوان سرمایه گذاریهای مورد پذیرش بسته به میزان سرمایه و نوع سرمایه گذاری یعنی میزان کمک به تولید داخلی از تخفیفهای مالیاتی سرمایه گذاران خارجی برخوردار می گردد همچنین کلیه ماشین آلات و یا تجهیزات مورد نیاز طرح ارائه شده بطور کامل از عوارض گمرکی معاف خواهد بود .
برای ورود سرمایه نکات قابل توجهی وجود دارد که رعایت آنها جلوی ضرر و زیانهای بعدی را خواهد گرفت که ذکر آن به شرح زیر لازم است.
-چنانچه سرمایه وارد شده مستقیم وارد شده و از ابتدا در قالب طرح ثبت نگردد پس از تبدیل به اموال مانند زمین , کارخانه , ماشین آلات و... دچار مالیات سالیانه می گردد هر چند این مالیات میزان پایینی می باشد مثلا در مورد زمین در سال به میزان یک درصد ارزش آن و در باقی موارد کسری از یک درصد می باشد.
-ورود سرمایه بیش از یک صد هزار دلار در یکبار واریز در حساب فرد و یا شرکت نیاز به مجوز از بانک ملی کشور قزاقستان دارد بنابراین بسیاری از افراد جهت جلوگیری از دوندگی دریافت این مجوز ارقام بالای خود را در یک روز چند نوبت به میزان زیریکصد هزار دلار مثلا نودو نه هزار دلار در هر بار به حساب شرکت وارد می کنند.
-برای سرمایه گذاری در قزاقستان نیازی به داشتن شریک محلی و یا مقیم نداشته و سرمایه گذار به راحتی می تواند با به ثبت رساندن شرکت سرمایه خود را وارد نماید امکان خرید ملک ساخت و ساز وفروش املاک تحت قالب شرکت به ثبت رسیده قانونا وجود دارد.
خروج سرمایه با مشخص نمودن وضعیت مالیاتی آن به راحتی امکان پذیر است به این مفهوم که تا سقف میزان سرمایه وارد شده  و ثبت شده بدون گرفتاریهای مالی به راحتی و در هر زمان امکان پذیر می باشد ولی مازاد این میزان باید تایید لازم از کمیته مالیات مبنی بر پرداخت مالیاتهای احتمالی وارد بر درآمد حاصله وپاک بودن مالیاتی را داشته باشد که این اعمال بطور معمول در شرکتها انجام می شود.
بنابراین سرمایه وارد شده در هر زمان و به هر دلیل که سرمایه گذار بخواهد می تواند از کشور خارج کند حتی چنانچه فعالیت خود را آغاز ننموده باشد.
فایل مربوط به download fileقانون سرمایه گذاری خارجی , همچنین کلیه download fileمناطق آزاد قزاقستان بهمراه اطلاعات گمرکی و مالیاتی آنها به پیوست ارسال می گردد.

 

 


 
تجارت
فرهنگ و هنر
Copyright © 2011 , All rights reserved.
KaziranWebsite : www.kaziran.com :: www.kazinfo.ir :: Email : Info@kaziran.com
Designed and Developed By SheedGraphic Multimedia