Sheedgraphicبازگشت صفحه اصلی بانکها

سیستم بانکی جمهوری قزاقستان دارای دو ردیف سیستم بانکی است.
بانک ملی قزاقستان بانک مرکزی جمهوری قزاقستان است و سطح بالایی از (اول) سیستم بانکی اين كشور را در اختيار دارد. تمام بانک های دیگر سطح پایین تری (سطح دوم) از سیستم بانکی را دارند، به استثنای  بانک توسعه، که دارای وضعیت حقوقی خاص است.

ساختار بخش بانکی جمهوری قزاقستان

 

ساختار بخش بانکي

01/01/2012

تعداد بانک هاي سطح دوم

38

بانک با 100٪سهم دولت در سرمایه

1

تعداد شعب بانک هاي سطح دوم

378

تعداد نمایندگی بانک هاي سطح دوم در خارج از کشور

14

تعداد بانک های خارجي در جمهوری قزاقستان

29

تعداد بانک هاي داراي مجوز سرپرستي

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عملکرد مالی بانک هاي سطح دوم براساس شرايط آنها در تاريخ 2012.1.10

 

 

نحوه ارائه تسهیلات از سوی بانکها قزاقستان

در قزاقستا ن بانک ملی این کشور به مانند بانک مرکزی ایران عمل کرده و تنظیم کننده بازار پولی و گردش سرمایه در کشور می باشد و ترنزکشنهای مالی بانکها و تضمین اعتبارات ملی را بر عهده دارد در گذشته نظارت کامل بانکها بر عهده این بانک بوده ولی  از سال 2004 این وظیفه بر عهده آژانس دولتی تنظیم و نظارت بازار مالی و موسسات مالی قزاقستان که به زبان روسی به آن afn گفته می شود محول گردید در حالی که یکی از منابع اصلی مالی بانکها همچنان بانک ملی این کشور می باشد.
به غیر از بانک ملی سایر بانکها بصورت  خصوصی اداره می گردیدند تا آنکه پس از بروز بحران اقتصاد جهانی در انتهای سال 2008 بخش عمده ای از سهام بانکهایی از جمله  توران الم و الیانس بانک توسط دولت خریداری شدند.بانکها منابع خود را علاوه بر بانک ملی از طریق سپرده گزاری و یا ارزش سهام و همچنین از طریق مراودات با بانکهای خارجی کسب می کنند.
قابل ذکر است کلیه این بانکها از نوع شرکت سهامیJSC می باشند .
رده بندی بانکها   جدول بالا آمده   بر اساس شاخصهایی مانند میزان سرمایه در گردش بانک ,میزان فعالیت ,میزان ریسک سرمایه و... تنظیم شده است 
در خصوص درصد سود تسهیلات اعطایی بانکها درمواردی همچون راه اندازی بیزینسهای متوسط و کوچک(زیر 1 میلیون دلار) و مسکن و خودرو میزان این سود در بانکهای مختلف بین 17 تا 20 درصد بوده است ولی درخصوص میزان سود سپرده مردم در بانکها بسته به نوع سپرده گذاری بین 8 تا 12 درصد متغیر می باشد.
در این زمینه نشستی با مسئولین واگذاری دو بانک مهم قزاقستان در خصوص نحوه و شرایط تخصیص بانک در سال 2010 برگزار شده که در ذیل آن را مشاهده می نمایید:

Kazkommertsbank
نام مسئول: آقای باکای
پرداخت ده میلیون دلار از سوی بانک با ارائه طرح اقتصادی و مدارک مورد نیاز بانک و ارائه تضمین ها بلامانع می باشد برای این منظور رزومه ای از شرکت و صورت وضعیت مالی رسمی در ایران و سپس ثبت شرکت  LLP در قزاقستان که تضمینهای لازم را بتواند ارائه کند لازم می باشد.
میزان بهره بانکی وام 16 درصد و زمان بازگشت سرمایه 7 سال تعیین شده است.
تضمینهای قابل قبول برای بانک شامل زمین , ماشین آلات و کارخانه احداث شده با تجهیزات می باشد که برای این موضوع کارشناسان بانک مطابق قیمت بازار ارزش گزاری می کنند و بر اساس آن وام مورد نظر پرداخت میگردد.
میزان ارزش تضمین ارائه شده یک و نیم الی دو برابر مبلغ وام می باشد.
مدت زمان پرداخت تسهیلات  از زمان ارائه کامل مدارک یک ماه می باشد.
این بانک امکان گشایش LC را دارد ولی در زمینه همکاری با بانکهای ایران به دلیل بروز تحریم دچار مشکل هستند ولی امکان فعالیت با بانکهای سایر کشورها را دارند.


Bank TuranAlem(BTA)
نام مسئول: آقای تورباشف
 وام مورد نظر با ارائه بیزینس پلن مربوطه و پس از پیشرفت درصد قابل ملاحظه از پروژه امکان پذیر است اما موافقت اصولی بانک با ارائه مستندات لازم با شرایط مندرج صورت می پذیرد.
سود تسهیلات پرداخت شده از سوی بانک 15 الی 16 درصد می باشد که در گذشته این میزان 12 درصد بوده ولی پس از بروز بحران اقتصادی این میزان افزایش یافته مدت زمان بازپس دهی اعتبار دریافتی 10 سال می باشد.
تضمینهای قابل پذیرش زمین کارخانه ماشین آلات وسایر سرمایه های منقول مانند خودرو و تجهیزات کارخانه می باشد.
میزان تضمین مورد نیاز دو برابر اصل و سود سرمایه می باشد .
وام ارائه شده صرفا به شرکت محلی LLP بوده و به شعبه و یا نمایندگی وام نمی دهند.
مدت زمان ارائه وام از زمان ارائه طرح 20 روز الی یکماه می باشد که زمان ارزشیابی کار ارزیابها در آن لحاظ شده است.
همچنین میزان سود سپرده حسابهای مردمی در حدود 10 درصد می باشد.
میزان سرمایه در گردش فعلی بانک دو میلیاردو ششصد میلیون دلار می باشد که در حال حاضر در بانکهای قزاقستان رتبه اول و در کل کشورهای شوروی سابق رتبه چهارم را دارند.
امکان باز کردن LC را برای شرکتها دارند و نمونه های زیادی برای ژاپن و اروپا انجام دادند ولی در زمینه  همکاری با بانکهای ایرانی در این زمینه دچار مشکل هستند.
در خصوص چگونگی تضمین پرداخت وجه در قراردادهای شیوه تضمین اعتباری بانک چنانچه طرف صادر کننده بر اساس قرار داد به تعهد خود عمل کرده باشد پرداخت از سوی بانک قطعی می باشد  چرا که در زمان گشایش اعتبار اصل و یا بخشی از مبلغ و یا ضمانتنامه لازم از شرکت دریافت می شود.
 

download fileتاریخچه afn
download fileقانون بانکداری قزاقستان

download fileرتبه بندی بانکها

 
تجارت
فرهنگ و هنر
Copyright © 2011 , All rights reserved.
KaziranWebsite : www.kaziran.com :: www.kazinfo.ir :: Email : Info@kaziran.com
Designed and Developed By SheedGraphic Multimedia