Sheedgraphicبازگشت صفحه اصلی استان ژامبیل
تاراز


استان ژامبیل

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1442.2

مساحت استان (به هزار کیلومتر مربع)

 

 

 4 (طراز(  Taraz)، کارا تاو(Karatau )، ژانا تاس، شو)

تعداد شهرها

10(بایزاق، ژامبیل، ژوالی، کوردای، مرکه، مویین قوم، ریسقولوو، ساری سو، تالاس، شو.)

تعداد بخشها

 

تعداد بخش های روستایی

سال 1939

تاریخ تأسیس استان

استان ژامبیل در جنوب قزاقستان قرار دارد این استان در شمال با استان کاراگاندی( Karagandy  )، درغرب با استان قزاقستان جنوبی، در شرق با استان آلماتی، درجنوب جمهوری قرقیزستان هم مرز است.  از لحاظ جغرافیایی زمین آن اغلب جلگه ای می باشد.

شرایط جغرافیایی

آب و هوا در استان به شدت بری است.

آب و هوا

ژانویه (20 درجه سانتیگراد زیر صفر)

 ژویه (25 درجه سانتیگراد بالای صفر)

دمای متوسط

قزاق ها (65 درصد)

روس ها (18.1 درصد)

ترکیب ملی

 

 

طراز، ژانا تاس، کوردای، مرکه، شو

مراکز صنعتی

صنایع استخراج معادن، گاز، تبدیل گاز، شیمی

 صنایع

 

 

آب و هوا و طبیعت
استان ژامبیل در جنوب قزاقستان قرار دارد. این استان در شمال با استان کاراگاندی، درغرب با استان قزاقستان جنوبی، در شرق با استان آلماتی، درجنوب با جمهوری قرقیزستان هم مرز است.  از لحاظ جغرافیایی زمین آن اغلب جلگه ای می باشد. مساحت استان 1442.2 هزار کیلومتر مربع را اشغال می کند. اراضی استان به دو قسمت نا برابرتقسیم می شود: شمال شرقی اشغال بیایان "بتپاق دالا" و کوه های "شو و ایله"، جنوب و غربی اشغال بیابان "مویین قوم"، نشیب های شمالی سلسله جبال قرقیزی قارا تاو می باشد. بین جبال های قرقیزی و بیابان مویین قوم وادی "تالاس" واقع است. مسافت استان از غرب تا شرق 500 کیلومتر، از جنوب تا شمال 400 کیلومتر، مساحتش 144.3 هزار کیلونتر مرکب می باشد و آن 5 در صد اراضی کشور را تشکیل می دهد. به علت موقعیت جغرافیایی خود شرایط آب و هوا در استان به شدت بری است، حرارت هوا در زمستان تا 40 درجه زیر صفر، تابستان تا 45 درجه بالای صفر می رسد. خصوصیت مشخصه آب و هوای استان به میزان زیاد خشک و بشدت بری می باشد.گونه های گیاهی و گونه های جانوری استان مختلف و وسیع است. گونه های گیاهی استان بیش از 3 هزار نوع حساب می شود. اراضی کل شکارگاه 13.9 هزار هکتار را تشکیل می دهد و در آن بیش از 40 نوع حیوان زندگی می کند. ذخیره موسسه ماهی گیری که 27.8 هزار هکتار اراضی را در بر می گیرد آن از 74 مخزن آب تشکیل است 73 مخزن آن قابل فعالیت ماهی گیری می باشد. ازمیان بزرگترین مخازن آب "تاس اوتکل" و "تریس آشیبولاق" متمایز می شوند. استان 3 قرق دارد: "بریک قارا"، "قاراقونیز" و "انداسای".
خاک در نواحی دامنه کوه، در حوضه های رودخانه های "شو"، "تالاس" و عصا حاصلخیز است، در سایر نواحی نمکزار وشور و آن  برای کشاورزی بدرد نخور می باشند. در استان جنگلزار بزرگ وجود ندارد. از استان حدود 100 رودخانه جاری است. همه آنها به حوضه دریای "ارال" تعلق دارند.  


تاریخ استان
استان ژامبیل درسال 1939 تاسیس شد. مورخ 1993 بر اساس تصویب نامه هییت ریسه شورای عالی قزاقستان نام استان "جامبول" که به زبان روسی بود به زبان قزاقی "ژامبیل" عوض شد.
مورخ 2002 به مناسبت 2000 سالگی  در شهر طراز اقدامات جشنی صورت گرفت. در صد سال اخیر نام شهر چندین بار عوض شد: "اولیا آتا"، "میرزایان"، "جامبول". در سال  1997 شهر نام تاریخی خود طراز را باز یافت. امروزه طراز شهر مدرن و صنعتی، مرکز استان ژامبیل می باشد.
استان برای توسعه توریسم داخلی و هم بین المللی امکانات زیادی دارد. در قدیم از طریق آن  "راه ابریشم کبیر" طی کرده بود. مسیر "راه ابریشم کبیر" دقیقا از منطقه بخش" ژوالی" که در آنجا قرق دولتی "اقسو ژاباغیلی" قرار دارد و از شهر طراز(Taraz  )  قدیمیترین و بزرگترین مرکز تجاری و اداری قرون  ششم و هفتم بود عبور کرد.


 
دموگرافی
در حال حاضر دراستان حدود 1.2 میلیون نفر زندگی می کند وجمعا بیش از100 ملت و قوم به سر می برد. حدود 65 درصد جمعیت دایمی را قزاق ها تشکیل می دهند. کمترین تمرکز قزاق ها در طراز مشاهده می شود گر چه سهم آنها مورخ 2009 تا 60 در صد افزایش یافت.    

 
تقسیمات اداری
استان دارای 10 بخش و 4 شهر می باشد از جمله شهر طراز( Taraz  ) تابع استان و 3 شهر دیگر همچون کاراتاو( Karatau )، ژاناتاس و شو تابع بخش هستند:
 بخش بایزاق – روستای ساری کمر
بخش ژامبیل – روستای عصا
یخش ژوالی – روستای مومیش اولی
بخش قوردای – روستای قوردای
بخش مرکه – روستای مرکه
بخش مویین قوم – روستای مویین قوم
بخش ریسقولوو – روستای قولان
بخش ساری سو – شهر ژانا تاس
بخش تالاس – شهر قارا تاو
بخش شو – روستای توله بی


اقتصاد
استان از لحاظ خصلت صنعتی و کشاورزی است. ظرفیت اقتصادی استان به صنایع استخراج معادن، گاز، تبدیل گاز، شیمی و غیره سمت یابی می کند.
محصولات نا خالص استان:
صنایع – 23.8 در صد
کشاورزی – 23.8 در صد
حمل و نقل و ارتباط 16.6 در صد
ساختمان – 6.5 در صد
تجارت – 9.2 در صد
در حدود فرورفتگی "شو ساری سو" چند معادن گازطبیعی کشف شد. از آغاز طراحی معادن گاز "آمانگلدی" 20 چاه حفر شد.
در استان ژامبیل 71.9 در صد ذخایر فسفر، 8.8 طلا، 3 در صد مس، 0.7 در صد اورانیوم کشور متمرکز شده است. استان با فلزات رنگین، ذغال، سنگ های کاشی کاری و مصالح ساختمانی غنی است.
 کد استان  +7 7262 xx-xx-xx

گردآوری ,ترجمه و تنظیم : آیناش سیتوا (Ainash Seitova )

 
تجارت
فرهنگ و هنر
Copyright © 2011 , All rights reserved.
KaziranWebsite : www.kaziran.com :: www.kazinfo.ir :: Email : Info@kaziran.com
Designed and Developed By SheedGraphic Multimedia