Sheedgraphicبازگشت صفحه اصلی استان آکمولا
کوک شتاو
مناطق گردشگری طبیعی

 

 

استان آکمولا

 

 

(بدون در نظر گرفتن شهرستان های زرندی، شوچینسک و ینبکشی که در تاریخ 8 آوریل 1999 جزء استان شده است).

 

 

 

 

 

 

 

121.4

مساحت استان (به هزار کیلومتر مربع)

14 (آک-کول، آرشالی، آستراخان، آتباسار، بولاندیک، یگیندیکول، یریمنگائو، یسیل، ژاکسین، ژارکایین، زرندی، کورژالقین، ساندیکتاو، سِلینوگرادسکی، شورتاندی، شوچینسکی)

تعداد شهرستان ها

 7 (آک-کول، آستانا، آتباسار، درژاوینسک، یِرمنتاو، یِسیل، کوکشتاو، ماکینسک، ستپنوگورسک، ستپنیاک، شوچینسک)

تعداد شهرها

8 (آیدابول، آکسو، آلِکسِیفکا، آرشالی، بِستوبه، بیرلِستیک، بوروویه، ژولیمبِت، زاودسکوی، زاوزورنی،کراسنوگُرورسکی، ستانسیونی، شانتوبه، شورتاندی)

تعداد بخشها

183

تعداد بخش های روستایی

سال 1939

تاریخ تأسیس استان

بیشتر محوطه استان بصورت دشت ناهموار با تپه های کوچک می باشد.

شرایط جغرافیایی

هوای زمستان به اندازه ای سرد است که مدت معین در فصل زمستان برف ثابت می ماند. بارندگی برف نیز نسبتاً زیاد است. 

تابستان نسبتاً گرم و خشک با مقدار اندک نزولات جوی است.

آب و هوا

ژانویه (18 درجه سانتیگراد زیر صفر)

 ژویه (22 درجه سانتیگراد بالای صفر)

دمای متوسط

قزاق ها (26.5 درصد)

روس ها (43.3 درصد)

ترکیب ملی

اورانیوم، طلا، هیدروکسید آلومینیوم (بوکسیت)، سنگ سرمه، مس، زغال سنگ، خاک نسوز، مصالح روکشی  

منابع طبیعی

آستانا، ستِپنوگورسک

مراکز صنعتی

معادن، ماشین سازی، تبدیل فلزات، خوراک

 صنایع

 

منطقه  آکمولا (Akmola ) قزاقستان  در ناحیه استپ ومرتفع شمال قزاقستان و خشک بین رودهای ایسهیم و نورا واقع گردیده است.در جنوب غربی استان آکمولا دریاچه های تنگیز و کورگالژین قرار دارد زمین استان عمدتا نورد ساده با خاک سیاه کربنیک و شاه بلوطی درشمال و مرکز و خاکی قهوه ای تیره و شور در جنوب و شرق می باشد.
آب و هوای منطقه آکمولا قزاقستان خشک قاره ای و متوسط بارش سالیانه آن تنها 12 اینچ (300 میلیمتر ) می باشد.


تاریخ تاسیس منطقه 1961 میلادی است مرکز منطقه آکمولا شهر کوکشتاو می باشد این منطقه شامل 17 بخش , 10 شهر ( یک شهر بزرگ , 2 شهر متوسط و 7شهر کوچک ) , 14 شهرک و671 روستا می باشد. نام مهمترین شهرهای این استان به غیر از شهر خودمختار سیاسی و پایتخت قزاقستان شهر آستانا شهرهای کوکشتا (Kokshetau  ) مرکز منطقه ,استپنا گورسک( Stepnogorsk ) , اکول (akol ) و آتباسار (Atbasar) , ماکینسک(Makinsk ) ,الکسیویوکا (  Alekseyevka) است ,نام آکمولا در زبان محلی به معنای محل سفید مقدس می باشد.


جمعیت منطقه بجز شهر آستانا تا پایان سال 2009 میزان : 741897 نفر
جمعیت شهر نشین : 333407 نفر و جمعیت روستایی : 408490 نفر
مساحت منطقه : 146200 کیلومتر مربع
کد تلفن منطقه ای :  xx-xx-xx   +7 7162
کد پستی : 02xxxx

 

 


این استان و استان کاراگاندا تنها استانهایی هستند که تمام مرز آنها در داخل کشور بوده و مرز برون کشوری ندارند.

تاریخچه :
تاریخ رسمی به رسمیت شناخته شدن این منطقه بطور مستقل 24 آوریل 1961 می باشد ولی اگر کمی به گذشته بازگردیم در 21 اکتبر 1868 نام منطقه اکمولا را در قلمرو امپراطوری روسیه آن زمان باز می یابیم این موضوع در نام متصرفات آن زمان امپراطوری روسیه که تا سمرقند و بخارا کشیده شده بود درج گردیده و جمعیت این منطقه در سال 1887 به میزان  463 347 نفر که حدود 000 100 نفر قزاق را شامل می گشت تخمین زده اند.
در ماه اوت 1920 تحت برنامه اصلاحات ارضی شوروی سابق منطقه آکمولینسکایا ( اکمولا ) بعنوان بخشی از جمهوری خود مختار کرکیزکوی (قرقیز ) و از سال 1925 جمهوری کزاکسکایا (قزاقستان ) به مرکزیت پتروپاولسک بازشناسی شد.
در سال 1928 با توجه به منطقه بندی جدید شوروی سابق تمامی استانها حذف گردید ولی در سال 1930 منطقه آکمولینسک تاسیس شد.
در 26 دسامبر 1960 منطقه آکمولا حذف و به اراضی تسیلوو پیوست.
در بیستم مارس 1961 نام آکمولینسک به تسلینو گراد تغییر یافت.
در 24 آوریل 1961 استان تسلینو گراد با 14 بخش به مرکزیت تسلینو گراد تاسیس گردید.
از سال 1992 و با فروپاشی شوروی سابق شهر تسلینو گراد به آکمولا  ( از 1998 آستانا ) و استان آکمولینسک تغییر نام داد .
از 10 آوریل 1999 سه بخش دیگرازجنوب استان شمالی قزاقستان  به نامهای کوکشتاو-شوچینسک و استپنیاک به آن اضافه گردید و با مستقل اعلام شدن شهر آستانا بعنوان پایتخت کشور قزاقستان مرکزیت آن به کوکشتاو تغییر یافت.


طبیعت :
این منطقه در برگیرنده بلندیهای کوکشتاو شامل کوههای کوکشتاو(Kokchetav  ) واریمنتاو  (Ereimentau ) و ژاکسی ژانگیزتاو (Zhaksy-Zhangyztau   )  و دشتهای آتباسارسکا (Atbasarska ) و سیلتینسکایا ( Siletinskaya  ) و سرزمینهای پست   تنگیز کرگالژین (Tengiz-Korgalzhin  ) می باشد.
از رودخانه های این منطقه می توان به  ایشیم (Ishim ) , نورا (Nura  ) , سیلتی (Silety ) و  کولانوتپس (Kulanotpes  ) اشاره نمود.
مهمترین دریاچه های منطقه  عبارتند  ازدریاچه تنگیز (Tengiz ) به مساحت 1162 کیلومتر مربع  ,  دریاچه کوپشاک (Kypshak ) به مساحت 64.7 کیلومتر مربع , کری(Kerei ) به مساحت 63 کیلومتر مربع و کژاکل (Kozhakol ) به مساحت 60.7 کیلومتر مربع
ذخایر آبی آن   ویاچسلاوسکوی (Viacheslavskoye ) به گستردگی 60.7 کیلومتر مربع و گنجایش 410.9 متر مکعب  و سیلتینسکوی(Siletinskoye  ) به گستردگی  36.3 کیلومتر مربع و گنجایش 221.8 متر مکعب می باشند.
دریاچه کورگالجا (Kurgalja ) میزان زیادی از ماهی های مختلف را در خود جای داده  زیستگاه کورگالجا شانس آن را دارد که میزبان تعداد بسیار زیادی لک لک سیاه , غاز و قو باشد همچنین مخفیگاه گرازهای وحشی بوده و انواع حیوانات جنگلی که در شمال قزاقستان و غرب سیبری یافت می شوند مانند سیاه گوش و گوزن ماده در این زیستگاه مشاهده شده است.
دریاچه تنگیز (Tengiz ) بزرگترین دریاچه این منطقه بوده و شمالی ترین کلونی فلامینگوهای صورتی جهان را در جزایر خود جای داده است آنها از عصر پارینه سنگی دراینجا بوده اند زمانی که تنگیز و کورگالجا بخشی از دریای تتیس (Tetis  ) بوده اند.
پارک ملی بورابای (Burabay  ) در شمال منطقه  آکمولا واقع شده است بخش کوهستانی آن پوشیده از درختان سرو پرزرق و برق  با صخره های لایه بندی شده مانند چینش آجر و قله هایی شبیه اهرام مصر که دریاچه ساکت را در برگرفته است .
سواحل دریاچه بروویه  (Borovoye  ) زیبا و تفریحی و جذاب برای گردشگران بوده و رستورانها و مغازه ها و کلابهای زیادی را دارا می باشد.


اقتصاد :
استان اکمولا قزاقستان یکی از اصلی ترین تولید کنندگان غلات شامل گندم , جو و...  , محصولات دامی و دامداری خصوصا پرورش گوسفند می باشد غالبا در جنوب غربی و شمال شرقی زراعت دیم و در مرکز گندم کشت می گردد.
اصلی ترین صنایع استان آکمولا مهندسی , معدن , مصالح ساختمانی  و فرآوری مواد غذایی می باشد.

 

ترجمه و تنظیم : آسیه عیسی بایوا (Asiya Isabaeva )

E-mail: asia82@rambler.ru

 

 
تجارت
فرهنگ و هنر
Copyright © 2011 , All rights reserved.
KaziranWebsite : www.kaziran.com :: www.kazinfo.ir :: Email : Info@kaziran.com
Designed and Developed By SheedGraphic Multimedia