Sheedgraphicبازگشت صفحه اصلی برج بایترک آستانا

برج بایترک آستانا

برج  بایترک «Astana-Bayterek» یک سمبل مسلم از آستانا است و کارت ویزیت آن به شمار می رود. ترجمه آن از زبان قزاقی به معنای صنوبر است. این بنای یادبود، یک برج فلزی بلند با یک کره عظیم از جنس شیشه «آیینه نما» در بالای آن را نمایش می دهد. بر اساس افسانه های قومی و اجدادی این برج نمادی از درخت  زندگی (صنوبر) است که پرنده جادویی شادی سامروک بر فراز آن و بین دو شاخه درخت تخم گذاشته است .

 

 

ارتفاع این ساختمان به 105 متر بالغ می شود و وزن آن بیش از 1000 تن است و بر روی 500 پل ستون ایستاده است. در ارتفاع 97 متری یک جای تماشا وجود دارد که از آنجا یک منظره پانوراما تماشایی از شهر امروزی پدیدار می شود. عدد 97 تصادفی نیست؛ بلکه نماد سال انتقال پایتخت از آلماتی به آستانا می باشد.

 در مرکز سالن گستره نما، یک کره چوبی دارای 17 گلبرگ امضا شده توسط 17 نماینده از ادیان مختلف دنیا وجود دارد. و نزدیک این کره، یک قالب دست رئیس جمهور قزاقستان نورسلطان نظربایف قرار دارد، که ایده ساخت این یادواره به آن تعلق دارد. آنها معتقدند اگر دستتان را در قالب دعا قرار دهید، می توانید یک آرزو کنید. شب هنگام این بنای یادبود از زیر بطور تحسین انگیز نورپردازی و روشن می شود.


این شهر بعد از تصمیم به جابجایی پایتخت، موج قدرتمندی از پیشرفت را دریافت کرد. بخاطر این واقعه، آستانا همان ظاهر منحصر به فرد و مدرنی را دارد که حدود 10 سال پیش به خود گرفت. شهر پیش چشمان بسیار ساکنین رشد می کند. این، هم ساکنین و هم مهمانان پایتخت را راضی می نماید. هر وقت که از شهر آستانا بازدید کنید، شاهد پروژه های جدیدتر و جدیدتر خواهید بود و تعجب خواهید کرد که پایتخت قزاقستان چقدر سریع و با پشتکار تغییر و رشد می کند.

 

مترجم : مریم خانی

 
تجارت
فرهنگ و هنر
Copyright © 2011 , All rights reserved.
KaziranWebsite : www.kaziran.com :: www.kazinfo.ir :: Email : Info@kaziran.com
Designed and Developed By SheedGraphic Multimedia