Sheedgraphicبازگشت صفحه اصلی شهر آستانا
جاذبه های گردشگری آستانا

آستانا

 

 

 

 

شهر آستانا پایتخت خود مختارکشور قزاقستان است با جمعیتی حدود 708 هزار نفر و وسعتی برابر 722 کیلومتر مربع , آب و هوای آن حاره ای دارای تابستانهای گرم و خشک و زمستانهای طولانی و یخبندان است این شهر بعنوان دومین پایتخت سرد جهان(پس از اولانباتور مغولستان ) شناخته می شود تاریخ پیدایش آن به سال 1832 بازمی گردد تا قبل از سال 1961 به آن آکمولینسک می گفتند بین سالهای 1961 تا 1992 از آن به تسلینوگراد یاد می شد و پس از فروپاشی شوروی سابق تا سال 1997 آن را آکمولا نامیدند با تعیین این شهر در این سال بعنوان پایتخت نام آن به آستانا تغییر یافت که در واقع برگرفته از کلمه فارسی آستانه می باشد.

در ژوئن 2008 مجلس قزاقستان پیشنهاد تغییر نام این شهر به نورسلطان به احترام رئیس جمهورقزاقستان را ارائه داد که وی آن را نپذیرفت.

تاریخ پیدایش این شهر بازمی گردد به سال 1824 که واحد بزرگ سربازان  قزلقی سیبری منطقه اومسک قلعه بزرگی را در بالای رودخانه ایشیم ساختند که بعدها به تدریج به شهر آکمولینسک  تبدیل شد اوایل قرن بیستم آکمولینسک نقطه اتصال راه آهن سراسری روسیه گردیده و از رونق اقتصادی خوبی تا پیش از شروع جنگهای داخلی روسیه برخوردار شد

در دوران استالین قزاقستان میزبان صدها هزار نفر از تبعید شدگان و خانواده های آنها در اردوگاههای کار بود که یکی از معروفترین این اردوگاههای کار با نام آلژیر در بیرون از شهر آکمولینسک قرارداشت در سال 1961 نام آن به تسلینوگراد ( شهر سرزمینهای بکر ) تغییر یافته و در قالب طرح دومین تولید کننده بزرگ گندم و جو شوروی که توسط خورشف ارائه شده بود پذیرای مهاجرین بسیار روس بود که خود سرآغاز برخی  منازعات قومی گردید با آغاز حنگ جهانی دوم آلمانهای تبعیدی نیز به این جمع اضافه گردیدند.

 

در سال 1991 و پس از استقلال قزاقستان نام این شهر به آکمولا (حرم سفید ) تغییر نام داده شد سال 1997 این شهر بنا به صلاحدید دولت قزاقستان بنا بر دلایلی چون زلزله خیز بودن شهر آلماتی , جلوگیری از تمرکز جمعیت روس تبار در منطقه  آکمولاو نزدیکی زیاد آلماتی به مرزهای بین المللی , عنوان پایتخت جدید قزاقستان را به خود گرفته و از آن پس نام آستانا را برای آن برگزیدند.

آستانا در مرکز قزاقستان در حاشیه رودخانه ایشیم واقع شده است سطح آن 347 متربالاتر از سطح دریاست و در منطقه استپ نیمه بیابانی که بیشتر خاک قزاقستان را پوشانده قرار دارد درجه حرارت متوسط سالانه این شهر 1.8 درجه سانتیگراد است که متوسط دما در ماه ژانویه  17.3 – درجه سانتیگراد و در ماه ژوئیه متوسط گرما  20.2 درجه سانتیگراد می باشد.

طبق آمار اول جولای 2010 از کل جمعیت 705 هزار نفری ثبت شده در این تاریخ در آستانا 65.2 درصد قزاق , 23.8 درصد روس ,2.9 درصد اوکراینی ,1.7 درصد تاتار , 1.5 درصد آلمانی و 4.9 درصد از سایر نژادها و قومیتها می باشند این در حالی است که در سال1999 و پس از اعلام این شهر بعنوان پایتخت قزاقستان جمعیت آن در حدود 281 هزار نفر و تنها 30 درصد قزاق در آن جای داشت و بقیه 70 درصد جمعیت روس تبار , اوکراین , آلمانی و... بودند.

به غیر ازبخشهاس  سیاسی و دولتی بزرگترین فعالیت اقتصادی شهر آستانا در بخش ساختمان سازی است به گونه ای که بخش عمده ای از درآمدهای نفتی این کشور صرف ساخت و ساز پروژه های عظیم ساختمانی اعم از ساختمانهای دولتی , مساجد , پارکهای متعدد , بناهای یاد بود فراوان و مراکز تجاری , تفریحی می گردد این سطح از پروژه های عظیم ساختمانی در کل منطقه منحصر بفرد است.

آستانا از لحاظ نقشه شهری عمدتا به چند ناحیه بزرگ تقسیم شده است  ناحیه شمالی خط راه آهن آستانا که از غرب به شرق گسترده شده که منطقه صنعتی و فقیر نشین شهر محسوب می شود , مرکز شهر که بین خط راه آهن و رودخانه ایشیم واقع شده و که بیشتر پروژه های ساختمانی در این بخش در حال اجرا است. در غرب و شرق شهر بیشتر مناطق مسکونی و پارکها قرار گرفته و در جنوب رودخانه  که بیشتر ساختمانهای دولتی و پروژهای ساختمانی  بزرگ مانند ساختمانهای دیپلماتیک در آن صورت گرفته است.

طبق برنامه , اجرا نهایی شهر در سال 2030 به پایان می رسد طراحی آستانا جدید  توسط معمار مشهور ژاپنی کیشو کوراکاوا (Kisho Kurokawa  )صورت گرفته است ساختمانهای قدیمی دوران شوروی به طور کامل حذف شده و سازه های جدید جایگزین آن می گردد معماری شهر آستانا تحسین بین المللی را در بر داشته شهر به موزه ای از آثار معماران مشهور جهان مانند کوراکاوا و نورمن فاستر و.. بدل شده است.

 

دیدنیهای  آستانا

 

بای ترک (Bayterek ) :

بای ترک معروفترین نماد شهر آستانا می باشد بر اساس افسانه های قومی و اجدادی این برج نمادی از درخت  زندگی (صنوبر) است که پرنده جادویی شادی سامروک بر فراز آن و بین دو شاخه درخت تخم گذاشته است سازه برج به ارتفاع 105 متر از محور استوانه ای باریک سفید رنگ تشکیل شده که در بالای آن گوی آینه ای طلایی رنگ (تخم سامروک )به قطر 22 متر قرار گرفته است.ارتفاع عرشه برج از سطح زمین 97 متر است که یادآوری زمان اعلام پایتخت جدید 1997 می باشد بازدیدکنندگان محلی برج در هنگام بازدید دستان خود را بر هم زده و آرزو می کنند.

در تابستان سال 2010 در مقابل برج بزرگترین نمایشگاه هنری فضای باز قزاقستان افتتاح گردید که بیش از دو میلیون و دویست هزار نفر بازدید کننده داشته است.

 

 

قصر صلح و آشتی (هرم صلح )

قصر صلح و آشتی کار زیبایی از طراح بزرگ جهان نورمن فاسترمی باشد که با همکاری گروه مهندسان بورو هاپلد (Buro Happold ) اجرا و در سپتامبر سال 2006 به بهره برداری رسیده است این مکان اقامتگاه ادیان مختلف مانند : اسلام , مسیحیت , یهودیت , بودائیسم , هندو , تائویسم  و.... محسوب می گردد این بنا بعنوان مرکز جهانی برای فهم دین , خودداری از خشونت , ترویج ایمان , برابری انسانها و گفتگوی ادیان و تمدنها پایه گذاری شده است هرم صلح بیانگر روح کشور قزاقستان است که در آن فرهنگها , سنت ها , دین ها  و نمایندگان ملتهای مختلف در کنار یکدیگر همزیستی توام از صلح و دوستی دارند.

ارتفاع هرم 77 متر و مساحت آن 25500 متر مربع است هرم از داخل با اضلاع 62 متر در 62 متر به حالت X و ارتفاع داخلی 62 متر بنا نهاده شده است این مرکز شامل سالن اپرا با 1500 صندلی , موزه تاریخ ملی , مرکز تحقیقات جهانی ادیان  , کتابخانه ادبی عرفانی مذهبی و سالنهای نمایشگاهی و کنفرانسها ( 18 ) می باشد.

در شب نور پردازی رنگین بر روی سطوح بیرونی هرم جلوه منحصر بفردی به آن می بخشد هر سه سال یکبار 200 نماینده از ادیان و مذاهب مختلف جهان در فضای مدور زیر این هرم گردهم می آیند.

 

سالن کنسرت مرکزی قزاقستان

سالن کنسرت مرکزی قزاقستان که در نوع خود بی نظیر است توسط معمار مشهور ایتالیایی مانفردی نیکولتی (Manfredi Nicoletti )  بعنوان طرح برتر یک مسابقه طراحی بین المللی  تصویر پردازی و طراحی شده و در دسامبر سال 2009 توسط رئیس جمهور قزاقستان افتتاح گردیده است ظاهر این سالن به شکل گلبرگ گل بوده که درون خود را در برابر شرایط آب و هوایی سخت آستانا محافظت می کند این سالن دارای یکی از بزرگترین سالنهای کنسرت کلاسیک جهان است که دارای 3500 صندلی می باشدعلاوه بر آن شامل دو سالن کوچک موسیقی , سینما و کنفرانس به ظرفیتهای 200 و 400 صندلی , رستورانها , کافه ها و لابی 3000 متری است  سالن اصلی موسیقی به گونه ای طراحی شده که برای اجرای هر نوع موسیقی اعم از کلاسیک , پاپ ,موسیقی سنتی , تئاتر , سینما و کنفرانس قابل بهره برداری باشد سقفهای کاذب , پرده و سیستمهای صوتی آن اجازه می دهد که تا 40 متر ارتفاع بالا رفته و فضای 55000 متری را فراهم نماید .

دیواره بیرونی (گلبرگ ) از بتن آرمه ساخته شده که با پنلهای شیشه ای پشت آبی به رنگ پرچم قزاقستان مزین شده است.

 

مرکز اسلامی نور- آستانا

این مجموعه اسلامی توسط امیر قطر حمایت مالی گردیده و در سال 2005 ساخته شده است که از مسجد , مدرسه علوم اسلامی , کتابخانه تشکیل شده ,مسجد دارای 4 مناره هر یک به ارتفاع 63 متر بوده و ظرفیت مسجد 5000 نفر و ارتفاع گنبد آن 43 متر می باشد.

 

 

 

کاخ ریاست جمهوری آک اوردا

کاخ ریاست جمهوری آک اوردا محل کار رسمی رئیس جمهور قزاقستان است که در سال 2004 از بتن یکپارچه در قالب یک ساختمان 5 طبقه ساخته شده است پوشش آن با سنگهای مرمر 20 و 40 سانتی متری ایتالیایی , ارتفاع آن 80 متر و مساحت آن 36,720 مترمربع  است آک اوردا شامل یک سالن شبیه یورتا (خیمه کروی قزاقها و قرقیزها ) از سنگ مرمر و گرانیت , سالن مرمر برای نشستها و ملاقاتهای رسمی نمایندگان کشورهای خارجی و سالن طلایی برای گفتگو ها و مباحثات خصوصی رئیس دولت  با رهبران سایر کشورها می باشد.

 

 

خان شاتیر

مرکز بزرگ تفریحی تجاری است که زیر بزرگترین چادر کششی جهان خودنمایی می کند این مرکز یکی از شاهکارهای دیگر نورمن فاستر و همکاران به شمار آمده و ساعات خوشی را برای بازدید کنندگان آن به همراه خواهد داشت.

برای اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک کنید

 

 

از سایر مراکز دیدنی آستانا می توان موارد زیر را بر شمرد:

آکواریم بزرگ آستانا

مسجد مرکزی ملی آستانا

کلیسای کاتولیگ رومی

موزه ها : فرهنگ مرکز ریاست جمهوری , مقبره کابان بای باتیر , مجموعه یادبودهای قومی ( راه آتامکن قزاقستان ) , موزه سیفولین , موزه اولین رئیس جمهور قزاقستان

سالن های تئاتر : تئاتر درام گئورکی روسی , کانیش بایو قزاقستان , سالن تئاتر اپرا و باله باج سیتوا

بناهای یادبود : یادبود اوتان کورگاوشیلار  (Otan Korgaushylar  ) , یادبود قربانیان سرکوب سیاسی , یادبود قزاقستانیهای کشته شد در جنگ افغانستان , بنای یادبود کنساری خان (Kenesary Khan  ) , میدان مرکزی و فواره ها و مجسمه های ترکیبی آن

بناهای شاخص معماری : کلیسای کنستانتین و یلنا , ساختمانهای قرن 19 , نرده های مسجد سبز

 

مترجم : محمد رضا شیرازی

 

 
تجارت
فرهنگ و هنر
Copyright © 2011 , All rights reserved.
KaziranWebsite : www.kaziran.com :: www.kazinfo.ir :: Email : Info@kaziran.com
Designed and Developed By SheedGraphic Multimedia