Sheedgraphicبازگشت صفحه اصلی اخبار
    سال :      ماه :  
تاریخ انتشار: 25/02/1399
15: 36  : ساعت
 نوع مطلب : خبر

دانشگاه الفارابی بهترین دانشگاه قزاقستان است
    هر جامعه ای نیاز به نهادی دارد که تداوم فرهنگ و تدارک موفقیت آمیز شهروندان برای زندگی مدرن را تضمین کند. این نقش توسط دانشگاه ها ایفا می شود که آموزش، علم و فرهنگ  را در هم آمیخته است.
   آقای «قاسم ژومارت تاقایف» رئیس جمهور قزاقستان در پیام خود تاکید کرد که اساس پیشرفت و رونق قزاقستان آمورش و علم می باشد و به این خاطر قزاقستان در تلاش برای ارتقاء کیفیت آمورش عالی است. اوضاع در حوزه علم نیز توجه ویژه ای می طلبد. ما نمی توانیم بدون علم پیشرفت کشور را تضمین کنیم. 
   امروزه دانشگاه های قزاقستان برنامه های راهبرد خود را در آموزش عالی  تهیه و در حال پیاده سازی هستند. هر سال برای ارتقاء کیفیت آموزش عالی گام های مشخصی بر می دارد و دنشگاه ملی قزاقستان بنام الفارابی از این قاعده مستثنا نیست. 
 
   پیشرفت سیستم آموزش عالی و توسعه علوم دانشگاه الفارابی بر اساس برنامه راهبرد دولت قزاقستان انجام می شود. چون دانشگاه ها به عنوان یک نهاد برای تشکیل سرمایه انسانی در دانش، ویژگی‌های اجتماعی و شخصیتی شامل خلاقیت، تجسم در توانایی برای محرک های فرآیندهای نوسازی و توسعه نوآورانه کشور می باشد. 
   بر طبق برنامه تهیه شده توسط ریاست دانشگاه الفاربی برای پیوستن به دویست دانشگاه های برتر جهان گام های مشخصی برداشته است. به گفته آقای «غالیم قایر موتانوف» رئیس دانشگاه ملی قزاقستان نبام الفارابی مدل (الگو) دانشگاه نسل جدید «دانشگاه 4.0» را راه اندازی نموده است. این مدل بر اساس برنامه «دانشگاه الفاربی – شهر هوشمند» اجرا می شود که هسته اصلی آن اندیشه های متفکر بزرگ الفارابی است. یعنی فناوری پیشرفته با بستر های معنوی و اخلاقی توسعه یابد. نوسازی آموزش عالی و راه اندازی سیستم مدیریتی در اجرای  مدل «دانشگاه 4.0» - آموزش ، تحقیق ، نوآوری در تولید و آموزش و تربیت متخصصان از نظر معنوی و اخلاقی کمک کرده است. همه ابتکارات دانشگاه الفارابی به طور گسترده در دانشگاه های دیگر  قزاقستان اجرا می شود. 
   داشنگاه الفارابی در چار چوب برنامه های توسعه دولتی قزاقستان برنامه های جدید آموزشی مانند تجارت الکترونیکی، لغات دیجیتال، هوش مصنوعی و ژئوانفورماتیک را که جهت نوسازی اقتصاد و تهیه متخصصان در زمینه تولید راه انداری کرده است. 
 
یکی از رویداد مهم در سیستم آموزش این داشنگاه  راه اندازی دوره های آموزش آنلاین می باشد که در بین دانشجویان دانشگاه های قزاقستان و کشورهای خارجی مورد توجه قرار گرفته است.
 کلاس های آنلاین در ایام قرنطینه که بر اثر شیوع ویروس کرونا COVID-19 به طور مرتب برگزار شده است و سیستم آموزش دانشگاه الفارابی را نتوانست غافلگیر کند.  گفتنی است که در وضعیت نامتعارف، غیرعادی و فوق‌العاده‌ای قرار داده که ضرورت تغییر بسیاری از فرآیندها را ایجاد کرد و لازم است تا فعالیت‌ها متناسب با شرایط اضطرار تغییر کنند و امور به‌گونه‌ای سازماندهی شوند.  
خوشبختانه با ورود به‌موقع مجموعه نظام آموزش عالی، در مدت زمان سپری‌شده از زمان شیوع ویروس، اقدامات مناسبی در زمینه آموزشی، پژوهشی، فناوری، فرهنگی و دانشجویی انجام شده است. 
 
بی‌تردید در وضعیت قرنطینه، مسئولیت و وظایف حرفه‌ای و اجتماعی استادان این داشنگاه دو برابر شده، وظیفه و مسئولیتی که از مأموریت‌های ذاتی ناشی از انتظار ایفای نقشی مؤثر در مقیاس‌های نظام آموزش عالی، سطوح منطقه‌ای ملی و نیز، در سطح بین‌المللی فراتر است. هماهنگ شدن با نظام انتظارات جدید، تغییرات، و شرایط تازه خود امری مهم و در عین حال، توانفرساست. امری که آشنایی و تسلط بر فناوری‌های نوین آموزشی و پژوهشی و شراکت در دانش و نظام فناوری جهانی را ضروری ساخته است. چه، علم گستره‌ای جهانی دارد که برای پیشرفت نیازمند تبادل، ایده‌پردازی و نوآوری در بستر تجربه‌های جهانی، تدارک و پشتیبانی کامل از تحقیقات و طرح‌های نوآورانه، و حضور مستمر و بی‌واسطه در جریان‌های زنده علم‌زایی و علم‌آموزی است.
دانشگاه الفارابی در اجرای پروژه های علمی بین المللی با دانشگاه های کشور های دیگر مانند ترکیه، چین، روسیه، هلند، ایتالیا، مصر و غیره شرکت دارند و همچینین در کشور خارجی  مراکز علمی و آموزشی بنام الفارابی تشکیل شده که در آن زبان و فرهنگ قزاقی تدریس می نماید.
 
دانشگاه الفارابی تنها دانشگاه قزاقستان است که برنامه «دو مدرک دانشگاهی» را با دانشگاه های معتبر کشور های جهان اجرا می کند. بنابرین تعداد دانشجویان از کشور های مختلف هر سال رو به افزایش است و برای آنها شرایط مناسبی فراهم آورده است.  
 
   بر اساس رتبه بندی بین المللی دانشگاه ها و مراکز آمورشی عالی جهان، دانشگاه الفارابی در چند سال اخیر جایگاه 220 را به خود اختصاص داد.  
در رتبه بندی جهانی UI Green Metric Ranking of World Universities  دانشگاه الفارابی جایگاه 172 را به دست آورد و بدین ترتیب جایگاه خود را در جزو 200 دانشگاه برتر از نظر محیط زیست تقویت کرده است. طبق مطالعه مرکز آموزش عالی بریتانیا تایمز، دانشگاه الفارابی در میان دانشگاههای آسیای میانه اولین دانشگاهی است که به عنوان بهترین دانشگاههای جهان تبدیل شد و در رتبه بندی مرکز علمی و صنعتی اروپا، این داشنگاه رتبهرا  AA دریافت کرد و به یکی از دانشگاه های برتر اروپا تبدیل شد.
 
 
 
 
گلبخت خدایبرگناوا
 
استاد دانشگاه ملی قزاقستان بنام الفارابی
 


 
تجارت
فرهنگ و هنر
Copyright © 2011 , All rights reserved.
KaziranWebsite : www.kaziran.com :: www.kazinfo.ir :: Email : Info@kaziran.com
Designed and Developed By SheedGraphic Multimedia