Sheedgraphicبازگشت صفحه اصلی اخبار
    سال :      ماه :  
تاریخ انتشار: 21/01/1399
21: 05  : ساعت
 نوع مطلب : خبر

قزاقستان: مسائل زمین و بهربرداری موثر از آن

آقای قاسم ژومارت توقایف در دومین  نشست شورای اعتماد عمومی و ملی که در تاریخ 20 دسامبر سال 2019 برگزار شده است،  به مسائل زمین و بهربرداری موثر از آن توجه ویژه ای کرد. 

رئیس جمهور قزاقستان گفت که در سفر استان آقمولا شاهد استفاده ناکارآمد از زمین های کشاورزی بوده و تاکید کرد که تنها کسی که صاحب آن زمین باشد اگر توانای استفاده موثر از آن زمین داشته باشد. 
بدون شک بهربرداری موثر از زمین برای هر کشور از مسائل مهمی می باشد. 
به گفته رئیس جمهور قزاقستان شناسایی زمین های استفاده نشده خیلی دشوار است. من با این دیدگاه آقای توقایف کاملا موافقم که نباید  تصمیمات سریع در مسائل حقوق بهربرداری از زمین گرفته شود. 
آقای توقایف ضرورت انتقال به نظارت بر فضا جهت شناسایی زمین های استفاده نشده و  برگرداندن آن، و همچنین روش های پیشرفته کنترل دولتی برای بهربرداری موثر از اراضی كشاورزی عنوان كرد.
قابل توجه است که رئیس جمهور قزاقستان در ماه اکتر سال 2019 قانون در مورد تنظیم مجتمع کشاورزی و صنعتی را امضا کرد که امکان سنجش از دور زمین را فراهم می کند. در این سند امکان استفاده از عکس های از فضا جهت لغو قرارداد های با کاربران زمین و به حداقل رساندن تماس ها با بازرسان بیان شده است.  
علاوه بر استفاده از تکنولوژی جدید، کیفیت زمین و پایگاه اطلاعاتی از اهمیت بالای برخوردار است. در جمهوری قزاقستان اقدامات و فعالیت های زیر در این زمینه برنامه ریزی شده است:  
- وزارت کشاورزی همکاری با وزارت توسعه دیجیتال تا 1 ماه مه سال 2020 یک طرح آموزشی را جهت نظارت بر زمین های اراضی از فضا در تعدادی از استان های قزاقستان انجام می نمایند؛ 
- کنترل برای استفاده کارآمد از زمین تقویت می شود؛  
-  میزان مالیات برای زمین های استفاده نشده از 10 تا 20 برابر افزایش یابد؛
- زمان برگرداندن اجباری زمین های استفاده نشده از دو سال به یک سال کاهش یابد؛
- مکانیسم های مؤثر و سریع برای برگرداندن زمین توسط دادگاه تامین می شود؛
- در هنگام برگرداندن زمین استفاده نشده توقف پرونده مجاز نیست و برای استفاده نشدن زمین در زمان طولانی اجازه داده نمی شود؛ 
- دولت اسناد حقوقی زمین های اعراضی را سریع تصویب نموده، اقدامات لازم جهت چرهش اقتصادی زمین های استفاده نشده انجام می دهد. 
بطور کلی، اگر ابتکارات آقای توقایف رئیس جمهور قزاقستان در مورد زمین و بهربرداری موثر از آن که  در دومین نشست شورای اعتماد عمومی مطرح کرده بود، انجام شود، می توان گفت که قزاقستان در این زمینه به دستاورد های بزرگی کسب نموده و در مسیر توسعه کشور قدم محکمی برمی دارد. 
 
علی حیدری
 


 
تجارت
فرهنگ و هنر
Copyright © 2011 , All rights reserved.
KaziranWebsite : www.kaziran.com :: www.kazinfo.ir :: Email : Info@kaziran.com
Designed and Developed By SheedGraphic Multimedia