Sheedgraphicبازگشت صفحه اصلی اخبار
    سال :      ماه :  
تاریخ انتشار: 07/12/1398
23: 52  : ساعت
 نوع مطلب : خبر

در باره سخنرانی رئیس جمهور قزاقستان
 
آقای «قاسم ژومارت توکایف» رئیس جمهور قزاقستان در سخنرانی خود در دومین نشست شورای ملی اعتماد عمومی به مسائل بازسازی سیستم حقوق بازنشتگی و تغییر خط کریل به خط لاتین توجه خاص نمود.
¬حقوق بازنشستگان
حقوق و ارائه خدمات به بازنشستگان، همیشه مورد توجه کشورهای دموکراتیک و پیشرفته دنیا، به¬خصوص در کشورهای غربی بوده و هست و در ایران نیز که سیستم حقوقی کارمندان و کارگران آن از سیستم حکومتی کشورهای غربی الگو گرفته، این مساله با دقت رعایت و اجرا می شود.
در ایران شیوه دریافت حقوق و مزایای بازنشستگان کارگری در کارخانه¬ها و کارگاه¬های تولیدی و شرکت¬های خدماتی و همچنین حقوق و مزایای بازنشستگان کارمندان دولتی، با هم متفاوت هستند که در این فرصت در باره هر یک از آنان مطالبی بیان می¬شود:   
1- حقوق و مزایای کارگران کارخانه¬های تولیدی و شرکت های خدماتی 
در این واحدهای تولیدی و خدماتی، که همگی زیر نظر اداره تامین اجتماعی استان¬ها و شهرستان¬ها فعالیت می¬کنند و با دقت بر کار آنان نظارت می¬شود، از بدو شروع به¬کار هر کارگر 30 درصد از حقوق آنان به¬حساب تامین اجتماعی(صندوق بازنشستگی) ریخته می¬شود.
 از این مبلغ 23 درصد آنرا کارفرما و 7 درصد آنرا کارگر پرداخت می¬کند و بعد به¬هر کارگر دفترچه تامین اجتماعی داده می¬شود و کارگران دارنده این دفترچه می¬توانند از مزایای بازنشستگی، از جمله: حقوق، خدمات درمانی، از کارفتادگی و فوت استفاده کنند. کارگران ایرانی وقتی که 30 سال خدمت کنند، بازنشسته می¬شوند و بعد از حقوق بازنشستگی و خدمات درمانی و بهداشتی باستفاده می کنند.   
 
2- حقوق و مزایای کارمندان دولتی
در ایران هر کارمندی که در یک اداره شروع به¬ کار کند بر اساس سیستم اداری آن اداره، از حقوق و مزایایی برخوردار می-شود. برای مثال آن کارمند با توجه به¬تحصیلات خود، حقوق دریافت می¬کند و اگر به ماموریت برود حق ماموریت می¬گیرد و از اگر بیمار شد از دفترچه خدمات بهداشتی برای خود و همسر و افراد خانواده خود استفاده می¬کند. هر کارمند و افراد خانواده او دفترچه خدمات درمانی و بهداشتی دارد و وقتی که مریض شد، می¬تواند به¬دکتر مراجعه کند، از امکانات بیمارستان استفاده کند و یا آزمایش بدهد و عکسبرداری و سینوگرافی کند، در آنصورت 20 درصد از مخارج را خودش پرداخت می¬کند و 80 درصد بقیه آنرا اداره متبوعه پرداخت می¬کند. 
هر کارمندی که بازنشسته می شود از همه این امکانات برخوردار می¬شود. 
ضمنا هر کارمندی که عروسی کند و یا فوت کند و یا هر مشکلی که پیش بیاید، اداره مربوطه به آن کارمند کمک می¬کند. 
به¬غیر از آن، در ایران به هر کارمند در هنگام جشن و اعیاد ملی مثل عید قربان، نوروز، عید ماه رمضان، هدایایی از طرف دولت داده می شود.
بطور کلی بازنشستگان از طرف دولت حمایت می شوند و مثل کارمندان در پایان هر سال عیدی دریافت می کنند. برای مثال امسال برای همه کارمندان و همه بازنشستگان بطور یکسان مبلغ یک میلیون و 200 هزار تومان (حدود 100 دلار) عیدی دادند.
ورود به دنیای خط لاتین
برای جمهوری قزاقستان و دیگر جمهوری¬های شوروی سابق، که زیر نظر کمونیست¬های شوروی بوده و در قلمرو شوروی، بطور بسته از دنیای خارج زندگی می¬کرند، تغییر خط از حروف کریل به¬حروف لاتین الزامی است. 
در حال حاضر کشور های ترکمنستان، آذربایجان، از دنیای خط کریل شوروی به¬دنیای خط لاتین وارد شده و از مزایای آن استفاده می کنند. 
جمهوری قزاقستان برای پیشرفت و استفاده از مزایای دنیای مترفی و پیشرفته جهان، مجبور است که خط کریل را کنار گذاشته و خط لاتین را جایگزین آن کند 
البته اینکار مزا و معایبی به¬دنبال خواهد داشت:
مزایا:
1- ورود به خط لاتین و گذر از خط کریل، کشورهای ترک زبان دنیا را به هم نزدیک تر خواهد کرد. 
2- سرعت پیشرفت قزاقستان را در تمام زمینه ها افزایش خواهد داد.
3- قزاقستان با خط لاتین خود به¬دنیای پیشرفته جهان قدم خواهد گذاشت  
4- خط لاتین کمک خواهد کرد تا این کشور بهتر به دنیای خارج معرفی شود.
5- زبان قزاقی کاملا حفظ می شود و خط لاتین کمک می¬کند که این کشور با همه جهان ارتباط برقرار کند و پیشرفت نماید
معایب:
 1- در کوتاه مدت، سردرگمی بین دانش آموزان و دانشجویان و کارمندان ادارت و روزنامه ها بوجود خواهد آمد، چونکه آنان باید دو حرف لاتین و کریل را با هم تجربه کنند
2- استفاده از کتب و منابع درسی که با خط کریل نوشته شده، برای افرادی که با خط لاتین درس می¬خوانند، مشکل خواهد شد.   
3- این مساله برای افراد قدیمی و پیش¬کسوت که تمام وجودشان خط کریل است، نسبت به جوانان بمراتب مشکل تر خواهد شد. 
پیشنهاد:
1- برای رفع این مشکل بهتر است که خط لاتین به¬تدریج جایگزین خط کریل شود. 
2- بهتر است که دانش آموزان از بدو ورود به مدرسه و از کلاس اول، با این خط آشنا شوند و کتاب ها با این خط نوشته شود و این کار تا پایان دوره متوسطه و بعد دوره دانشگاهی ادامه یابد 
3- این پروسه با برنامه ریزی دقیق و بطور کوتاه مدت و بلند مدت پیگیری شود و حدود 20 سال طول خواهد کشید.
4- مطبوعات نیز در مرحله اول با هر دو خط و بعد ها کم کم با خط لاتین نوشته و چاپ شوند.  
5- از طریق تلویزیون برای آشنایی مردم با این خط، کلاس های آموزشی گذاشته شود.
6- ضرورت تغییر خط برای مردم عادی، از طریق رادیو و تلویزیون و مطبوعات و در سخنرانی مسئولان، تشریح شود.
 
 
موسی جرجانی – خبرنگار ارشد و بازنشسته صدا و شیمای مرکز گلستانٍ، نویسنده و پژوهشگر   
 
 
 
 
 
 
 


 
تجارت
فرهنگ و هنر
Copyright © 2011 , All rights reserved.
KaziranWebsite : www.kaziran.com :: www.kazinfo.ir :: Email : Info@kaziran.com
Designed and Developed By SheedGraphic Multimedia