Sheedgraphicبازگشت صفحه اصلی اخبار
    سال :      ماه :  
تاریخ انتشار: 03/04/1398
09: 13  : ساعت
 نوع مطلب : خبر

قزاقستان میزبان چهارمین جشنواره فرهنگ قومی عشایری
 
 
قزاقستان میزبان چهارمین جشنواره فرهنگ قومی عشایری «کوشپندیلر عالمی» (به معنای دنیای کوچ‌نشینان) خواهد بود.
 این جشنواره در شهر نورسلطان، پایتخت قزاقستان و واقع در قلب اوراسیا برگذار خواهد شد. ساکنان نورسلطان و میهمانان این رویداد می‌توانند به وضوح ویژگی‌های زندگی کوچ‌نشینان استپ بزرگ را ببینند و دانش خود را درباره این فرهنگ باستانی گسترش دهند.تیم‌هایی از کشورهای آذربایجان، ترکیه، بلغارستان، ایران، کره جنوبی، قرقیزستان، مغولستان و ازبکستان در این جشنواره شرکت خواهند کرد.
این جشنواره از دیرباز به دستور کمیته صنعت گردشگری وزارت فرهنگ و ورزش توسط شرکت سهامی قزاق توریسم برگذار می‌شده است. هدف اصلی از برگذاری این رویداد، ترویج میراث فرهنگی و تاریخی عشایر و احیای سنت‌های ملّی و ایدئولوژی هنرهای رزمی است.
 این جشنواره بر اساس مدل قورولتای کبیر مردمان ترک طراحی شده که به طور سالانه در جمهوری خلق مجارستان تشکیل می‌شود.
برگذاری این جشنواره در کشور قزاقستان اتفاقی نیست زیرا این کشور واقع در مرکز اوراسیا است و از نظر قلمرو در جایگاه نهم جهان قرار دارد. در فهرست میراث جهانی یونسکو، پنج آثار طبیعی و فرهنگی به قزاقستان تعلق دارد. بخشی از جاده ابریشم نیز از خاک این کشور می‌گذرد.  
تاریخچه استقلال کشور قزاقستان به بیست سال پیش بازمی‌گردد. ما با کشورهای متعددی روابط روستانه داریم که از میان آن‌ها می‌توان به کشورهای خاورمیانه به ویژه ایران اشاره کرد که مردم قزاقستان با آن‌ها پیوندهای عمیق سیاسی، اقتصادی و تمدنی دارند. طرز فکر مردم ایران و قزاقستان بسیار شبیه به هم است. تمام مناطق آسیای مرکزی پل رابطی بین شرق و غرب محسوب می‌شوند. در قرون وسطی، دین اسلام و جاده ابریشم روابط دوجانبه و سودمند تجاری، اقتصادی و معنوی بین مردمان دوست و برادر ایجاد کرد.
 ایران در این زمینه بدین دلیل حائز اهمیت است که زندگی عشایری هنوز در آن وجود دارد و سنت‌ها، اخلاقیات و روش‌های زندگی عشایری به طور محترمانه‌ای در آن حفظ شده است.
 
در برخی از نواحی ایران، روش زندگی عشایری و نیمه عشایری برقرار است که باعث پیشرفت و توسعه هنرهای دستی عشایری می‌شود. با نگاه به ایران و قزاقستان می‌فهمیم که «کوچ‌نشینی» مفهومی است که به زمان خاصی مربوط نمی‌شود.
 کوچ‌نشینان در هنگام کوچ میلیون‌ها کیلومتر مسیر را می‌پیمایند. ویژگی عجیب کوچ‌نشینان ایران این است که آن‌ها روش زندگی عشایری و نیمه‌عشایری را با یکدیگر ترکیب کرده و هنوز به سنت‌های باستان اعتقاد دارند. بنابراین بسیاری از عشایری که در تابستان در روستاهای کوهستانی زندگی می‌کنند و به کشاورزی مشغول هستند، در زمستان به مناطق گرمسیری یعنی سواحل گرم و مسطح خلیج فارس کوچ می‌کنند. شاید باورش سخت باشد ولی بسیاری از کوچ‌نشینان علیرغم پیشرفت و شهرسازی، هنوز به شیوه نیاکان خود در قرن‌ها پیش زندگی می‌کنند.
 حفظ سنت‌ها و فرهنگ‌های چند قرن پیش توسط کوچ‌نشینان، توجه گردشگران را از سرتاسر جهان به خود جلب می‌کند.
 جشنواره «کوشپندیلر عالمی» («دنیای کوچ‌نشینان»)برای مخاطبان ایرانی بسیار جالب توجه است.
 ایرانیان از دیرباز مردمان کوچ نشینی بوده‌اند که دائما از مرتعی به مرتع دیگر کوچ می‌کردند و در تابستان به چمنزارهای مرتفع و در زمستان به درّه‌ها نقل مکان می‌کردند.
 این جشنواره که در نورسلطان برگذار خواهد شد، فرهنگ غنی زندگی کوچ‌نشینان را به نمایش خواهد گذاشت.
مردمان دوست و برادر که علیرغم فاصله‌هایشان به دلیل فرهنگ و ارزش‌های مشترک با یکدیگر متحد شده‌اند، در این جشنواره گرد هم می‌آیند تا تجارب مفید خود را با دیگران در میان بگذارند.  
شرکت کنندگان این جشنواره نوادگان کوچ‌نشینانی هستند که به کوچ‌نشینی و روح استپ علاقه دارند.
 بخش ارزشمندی از این جشنواره نیز به فعالیت‌هایی نظیر کلاس‌های آموزش نمدمالی، چرم‌دوزی، نقره‌کاری و سفالگری توسط پیشه‌وران قزاق اختصاص دارد.
اجرای نمایش با لباس محلی از دوران ساکا، کنگ، ووسون، هون، سکیت‌ها، سرمتی‌ها، تیگراهودا و ماساگت‌ها نیز از جاذبه تاریخی برخوردار است.
 این جشنواره چهره متنوعی از قزاقستان را به گردشگران نشان می‌دهد. علیرغم پیشرفت و توسعه فناوری، گردشگران بسیاری تقاضا دارند که مطالب کمیابی درباره تاریخچه کشورها بدانند.  
آقای تیمور بیسنگالیف، معاون رئیس هیئت مدیره شرکت توریسم قزاق می‌گوید: «این جشنواره به خوبی نشان می‌دهد که شهر نورسلطان تنها یک مرکز اداری با فراساختار پیشرفته و ساختمان‌های زیبا نیست، بلکه شهری منحصر به فرد است که تمام تقتضای گردشگران را پاسخ می‌دهد. نورسلطان پایتخت استپ بزرگ است که خانه اجدادی بسیاری از مردم است و مکانی است که «رام کردن اسب‌ها» برای اولین بار در آنجا اتفاق افتاد.»
 
میهمانان جشنواره و گردشگران با بازدید از پایتخت قزاقستان تجربه متنوعی را کسب می‌کنند. این شهر جوان و پویا فعالیت‌های متعددی را برای گردشگران فراهم می‌کند: بازدید از موزه و سالن‌های نمایش اوپرا و باله، اسب‌سواری، چتربازی و غذا خوردن در رستوران‌های که غذاهای محلی سرتاسر دنیا را می‌توان در آن‌‌ها امتحان کرد.
 حضرت سلطان، مسجد اصلی این کشور در پایتخت قزاقستان قرار دارد. این مسجد بعد از مسجد روح ترکمن‌باشی بزرگترین مسجد در آسیای مرکزی است. این مسجد ده هزار نفر ظرفیت دارد. مسجد حضرت سلطان در سال 2012 و به سبک معماری کلاسیک اسلامی ساخته شده است. به معماری این مسجد اثر هنر شهری می‌گویند.
 دوست‌داران طبیعت نیز می‌توانند از محلی شگفت‌انگیز دیدن کنند که توجه و علاقه تمام میهمانان را به خود جلب می‌کند: تفرجگاه بروفو که در نزدیکی پایتخت این کشور واقع شده است. این تفرجگاه یک واحه زیباست که برکه‌های آبی دارد و توسط کوهستان‌های بلند و درختان کاج قدیمی احاطه شده است. به تمام گردشگران توصیه می‌شود که به چشمه تاریخی ابیلای خان رفته و در تاریخچه خانات قزاق غوطه‌ور شوند. ویژگی‌ بارز این مکان‌ها داشتن خرده‌اقلیم ویژه، هوای تازه و آرامشی خارق‌العاده است. تفرجگاه‌های سلامت نیز در این مکان‌ها خدمات سلامتی متنوعی را ارائه می‌دهند: گل‌درمانی، درمان با آب‌ معدنی، درمان در معادن سنگ، رادون‌درمانی و غیره. در بروفو، علاوه بر تفرجگاه‌های سلامت، می‌توان در بهترین هتل‌های قزاقستان با قیمت مقرون به صرفه از خدمات سطح بالا بهره‌مند شد.
این جشنواره موقعیت مناسبی است تا به جهان نشان داد که نورسلطان یک جاذبه گردشگری است که تجربیات ناب و نادری را در اختیار گردشگران قرار می‌دهد که در هیچ جای دیگر پیدا نمی‌شود.  
با شرکت در این جشنواره می‌توانید دانش خود را درباره تمدن عشایرها غنی کنید و نماینده کوچ‌نشینانی را ملاقات کنید که به فرهنگ‌های باستانی پایبند هستند. شرکت کنندگان می‌توانند از تبادل فرهنگی، ارتباط فعّال و روحیه رقابتی حاکم در این جشنواره بهره ببرند.   
این جشنواره هر سال شرکت‌کنندگان و گردشگران بیشتری را به خود جذب می‌کند که می‌‌خواهند با تاریخچه استپ بزرگ بیشتر آشنا شوند. چنین رویدادهایی مخاطبان خود را در رخدادها شریک می‌کنند.
 این جشنواره ارزش‌های بزرگی را به نمایش می‌گذارد که به زمان خاصی محدود نمی‌شوند. فلسفه آزادی، قدرت، روحیه قدرتمند، زیبایی‌شناختی و توسعه زیبایی در استپ شکوفا می‌شوند. تجربیات ویژه‌ای مانند آشنایی با تاریخچه بخش قزاق جاده ابریشم و زندگی روزمره کوچ‌نشینان، ارزش آمدن به نورسلطان را دارد.
 
 
 


 
تجارت
فرهنگ و هنر
Copyright © 2011 , All rights reserved.
KaziranWebsite : www.kaziran.com :: www.kazinfo.ir :: Email : Info@kaziran.com
Designed and Developed By SheedGraphic Multimedia