Sheedgraphicبازگشت صفحه اصلی اخبار
    سال :      ماه :  
تاریخ انتشار: 30/10/1397
13: 40  : ساعت
 نوع مطلب : خبر

سخنی در باره پیام رئیس جمهور قزاقستان
"رشد رفاه قزاقستانی ها"
به نظر می رسد با توجه به برنامه های چند سال اخیر دولت قزاقستان به ویژه در طی دو سال گذشته نظیر پروژه شش گانه "در مسیر رو به آینده" و نیز اهداف ده گانه "قزاقستان مدرن"، رئیس جمهور محترم قزاقستان جناب آقای نورسلطان نظربایف در پیام اخیر خود در آستانه چشم به ثبات اقتصادی، سیاسی و فرهنگی کشورشان دوخته اند. شاید این انتظار - یعنی رسیدن به وضعیت ثبات نسبی در حوزه های مختلف - در یک یا دو دهه گذشته کمی آرمانی به نظر می رسید. اما اکنون با تلاش های گام به گام در حوزه های مختلف اقتصادی، سیاسی و فرهنگی، زمینه مناسبی برای تحقق ثبات نسبی جامعه قزاق فراهم گردید.
در حوزه اقتصادی، قزاقستان پس از روسیه نقش موثر و راهبردی در تعاملات منطقه ای در میان کشور های مشترک المنافع آسیای میانه و حوزه دریای کاسپین دارد. توسعه حمل و نقل هوایی و زمینی، توسعه کشاورزی و صنایع وابسته به آن، توسعه صادرات محصولات کشاورزی و صنعتی، جذب قابل توجه سرمایه گذاری خارجی، میزبانی موفق Expo 2017 به عنوان نخستین کشور برگزیده در آسیای مرکزی از سوی جامعه جهانی و نیز تعاملات اقتصادی همه جانبه  با کشورهای منطقه راه را برای جهش قزاقستان به سوی اقتصادی با ثبات هموار کرده است.
در حوزه سیاسی، نقش راهبردی و میانجی قزاقستان در حل معضلات و اختلافات سیاسی کشورهای منطقه و جایگاه محوری آن در برقراری صلح پایدار در منطقه و جهان اسلام بر کسی پوشیده نیست. از جمله موفقیت های این کشور، زمینه سازی و میانجی گری برای مذاکرات صلح سوریه و نقش محوری در ارائه راهکارهای سازنده برای تعاملات بین المللی در جهت پایان دادن اختلافات و نیز برقراری ثبات و امنیت در سوریه با مشارکت روسیه، ایران و ترکیه است. علاوه بر این، حفظ ثبات سیاسی و تعاملات منطقه ای با کشور های همسایه، خود سبب خلق مجالی مغتنم برای پرداختن به توسعه پایدار شده است. این تلاش های دولت قزاقستان سبب گردید تا مردم جهان، قزاقستان را کشوری صلح طلب، مدبر و منطقی در مناسبات سیاسی بدانند و این خود فرصت طلایی برای جهش اقتصادی و فرهنگی برای مردم این کشور است .
نگاه راهبردی به فرهنگ و هنر این کشور در طی سال های گذشته، سبب گردید تا قزاقستان در توسعه کمی و کیفی آموزش عالی و کسب رنکینگ جهانی به موفقیت هائی نایل آید. توسعه کیفی در جذب استاد و دانشجو در دانشگاه ها، توسعه تعاملات بین المللی دانشگاه های قزاقستان با دانشگاه های کشور های منطقه و جهان، برگزاری کنفرانس ها و نشست های علمی بین المللی به هدف بهره مندی از تجارب و اندیشه های توسعه محور دانشمندان جهان، تمرکز بر توسعه اشتراکات فرهنگی ملت و اقوام مختلف در قزاقستان و سایر کشورهای خویشاوند نظیر ایران، زمینه را برای توسعه و وحدت بین المللی در حوزه فرهنگ مساعد کرده است. افزایش بیش از پیش سرمایه گذاری و ترویج فرهنگ نوروز در میان قزاق ها و جذب سرمایه ها و اندیشه ها و نوآوری های ملی و بین المللی در این خصوص، خود نشانه پراهمیتی از تمرکز دولت بر توسعه همه جانبه فرهنگی است.
نکته ای که بسیاراهمیت دارد، نگاه تثبیت گرایانه دولت محترم قزاقستان به وضعیت اقتصاد پایدار با تاکید بر "رشد رفاه قزاقستانی ها " است. به طور طبیعی پس از طی دوره های دشوار توسعه محور در سال های گذشته، اکنون زمینه برای تمرکز دولت به منظور بهره مندی مردم از فوائد آن مسیر دشوار، فراهم گردید و با کوشش در جهت ایجاد احساس رضایت مندی در بین مردم، در قالب افزایش در آمد و کیفیت زندگی، بستر و انرژی مشارکت آنان را برای ادامه مسیر توسعه پایدار فراهم نماید. 
از میان برنامه ها و اهداف پیشنهاد شده از سوی رئیس محترم جمهوری قزاقستان در پیام اخیر، افزایش بودجه آموزش و پرورش و توجه ویژه به تحولات ساختاری در نظام آموزش – به خصوص در آموزش متوسطه و نیز نگاه کلیدی به کیفیت معیشت معلمان، از حیث زمینه سازی برای توسعه شاخص های پیشرفت، جلب توجه می کند.
دیگر فرازی که در پیام ایشان جلوه گری می کند، افزایش شاخص کیفیت خدمات پزشکی و نیز زیرساخت های توسعه زندگی نظیر مسکن و اشتغال و افزایش حقوق و دستمزد است. اگرچه قزاقستان در سال های اخیر، گام های موثر در باب اهداف مذکور برداشته است، اما تمرکز دولت در سال جدید به این حوزه، زمینه ها را برای کسب رضایت نسبی جامعه قزاق در مسیر سلامت، توسعه و پیشرفت همه جانبه و نیز همبستگی میان دولت و مردم به خوبی فراهم می کند.
تردیدی نیست که قزاقستان با گام های توسعه خود، همراه با تجربه های ارزنده در مدیریت میانه رو و ابتکار "سیاست لبخند " شایستگی، پتانسیل و استعداد لازم در جهت دستیابی به توسعه و ثبات همه جانبه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را دارد.
برای رئیس جمهور محترم و مردم متمدن قزاقستان آرزوی موفقیت و پیشرفت فراوان دارم.
 
                                                                         با احترام
                                                              دکتر مصطفی رستمی
                                                            دانشگاه مازندران – ایران
 


 
تجارت
فرهنگ و هنر
Copyright © 2011 , All rights reserved.
KaziranWebsite : www.kaziran.com :: www.kazinfo.ir :: Email : Info@kaziran.com
Designed and Developed By SheedGraphic Multimedia