Sheedgraphicبازگشت صفحه اصلی اخبار
    سال :      ماه :  
تاریخ انتشار: 12/09/1396
13: 14  : ساعت
 نوع مطلب : خبر

درباره پیام جمهوری قزاقستان

آقای نورسلطان نظربایف، رئیس جمهور قزاقستان در 21 ژانویه سال 2017 خطاب به مردم این کشور پیام سالانه حود را ایراد نمودند. عنوان پیام  «سومین مدرنیزه قزاقستان: قابلیت رقابت جهانی» می باشد.

در پیام فوق به پنج اولویت تاکید شده است.

 اولین اولویت: نوسازی فن آوری اقتصادی، یعنی توسعه صنعت جدید استفاده از فن آوری دیجیتال. همچنین به مسائل دیگری نیز توجه شود: افزایش ثمر بخش فعالیت، ادامه محصولات صادراتی در خوزه های اولویت که  قادر به رقابت است، ادامه پیدا کنند، صنعت معدن و مجتمع نفت و گاز، حوزه کشاورزی، زیرساخت های جدید حمل و نقل اوراسیای، خوزه ساختمان سازی توسعه یابند.

اولویت دوم: توسعه و تجدید محیط کسب و کار. در این راستا، سهم  تولید ناخالص داخلی کسب و کار کوچک و متوسط تا سال 2050 حد اقل به 50 % ارائه شود.

اولویت سوم: ثبات اقتصاد کلان است. به دست آوردن این مهم باید تورم  در هر دوره به 3-4% کاهش یابد، تجدید حوزه مالی، توسعه بازار سهام، اقتباس سیاست مالیت به وضعیت اقتصادی  جدید، یعنی افزایش اثر بخش هزینه های بودجه  و استفاده موثر از سهام ملی می باشد.

اولویت چهارم: بهبود کیفیت سرمایه انسانی است. آموزش باید پایه رشد جدید اقتصاد باشد. توجه بزرگی به دانش ای تی، رشد سواد مالی  و توسعه  میهن پرستی داشته باشند.

اولویت پنچم: مبارزه فساد و بی امنیتی است. ادامه اقدامات  در زمینه های تسهیل مقررات  اداری و کیفری، افزایش اعتماد به نظام قضایی، جلوگیری از تبلیغات افراط گرایی مذهبی، به ویژه ممانعت از فعالیت آنها در اینترنت و شبکه های اجتماعی و فساد می باشد.

طی ده ماه گذشته برای اجرای پیام آقای نورسلطان نظربایف، رئیس جمهور قزاقستان  اقدامات زیادی انجام گرفته است. قرن 21 قرن علم و دانش و تکنولوژی است، به خاطر آن تقویت سیستم آموزش یک ضرورت می باشد.  به عقیده آقای  نظربایف، جامعه و افراد تنها به شرطی می توانند موفق شوند که رقابتشان را نه تنها در چیزهای مادی بلکه در دانش نیز گسترش دهند. به همین دلیل است که هر شهروند قزاقی می بایست یک سری کیفیت هایی را در قرن 21 صاحب شوند.

برای بهبود کیفیت سرمایه انسانی به تقویت سیستم آموزش این کشور توجه  شده است. در آینده سیستم آموزش قزاقستان  پایه رشد جدید اقتصاد این کشور خواهد شد.  آموزش زبان قزاقی، روسی و انگلیسی را در مدرسه ها مرحله به مرحله در حال اجرا است. به زبان قزاقی به عنوان زبان رسمی اولویت داده و به گسترش آن توجه می شود. از سال 2019 در کلاسهای 10-11 بعضی درسها به زبان انگلیسی تدریس خواهد شد. در اینجا سخن آقای نورسلطان نظربایف، بدون آموزش و یادگیری زبان  انگلیسی قزاقستان به پیشرفت محصوص دست نخواهد یافت، کاملا درست می باشد.

از سال 2017  تدریس در مرکز آموزش حرفه ای به صورت رایگان انجام می شود. کسانی که بی کارهستند یا مدرک تحصلی ندارند از اولویت برخوردار است. انها  شغلهای روز را یاد می گیرند.

رئیس جمهور قزاقستان همچنین در 12 اوریل سال 2017 مقاله ای راجع به سیاست گسترده  با نام "مسیری رو به آینده: مدرن سازی هویت قزاقستان" در روزنامه های سراسری منتشر کرد که مراحل مدرن سازی اولویتها  و هنجارهای اجتماعی را  در راستای مدرن سازی های سیاسی و اقتصادی اعلام شده در ماه ژانویه  سال 2017 مشخص می کند.

در مقاله امده است " من مطمئن هستم که طیف گسترده اصلاحاتی که ما شروع کردیم می بایست با مدرن سازی اقتصادی ادامه یابد اما اصلاحات اجتماعی هسته این اقدامات خواهد بود". وی مسیرهای مختلفی را که قراراست از انجا مدرن سازی اصولی ملی و مردم انجام شود را مشخص نمود.

رقابت. جامعه و افراد تنها به شرطی می توانند موفق شوند که رقابتشان را نه تنها در چیزهای مادی بلکه در دانش نیز گسترش دهند.

عمل گرایی. بر دانش ملی و منابع شخصی دلالت دارد که شامل استفاده های اقتصادی و توانایی در طرح ریزی میشود.  در مقاله  فوق امده است "توانایی زندگی معقولانه با تاکید بر دستیابی به اهداف، آموزش، روش زندگی سالم و موفقیت حرفه ای، عمل گرایی در رفتار خوانده می شود".

نگهداری هویت ملی. به معنای نگهداری از هسته ی درونی هویت ملی در حالیکه بعضی از مشخصه های آن در حال تغییر می باشند. ملت می بایست از بهترین سنت هایشان به عنوان نیازمندیهایشان و شرایط مهم موفقیت استفاده کنند. شماری از عادات کهنه باید پشت سر گذاشته شوند.

مکتب دانش. آموزش می بایست اولویت اول و کلید ارزش گذاری یک ملت باشد.  تنها افراد با سطح تحصیلات بسیار بالا قادر به تعویض حرفه ها هستند و می توانند با بهره بردن از سطحی بالا از آموزش، زندگی موفقی را در شرایط کنونی داشته باشند.

تکامل، نه انقلاب در گسترش قزاقستان. قزاقستان تاثیرات مثبت و منفی ای را از انقلاب ها در قلمرو خود درخلال قرن بیستم گرفته است و باور دارد که تکامل و نه گسترش انقلابی می بایست قوانینی راهنما باشد که برگزیده و انفرادی  هستند. به گفته رئیس جمهور قزاقستان "ما باید به وضوح درس های تاریخ را فرابگیریم. زمان انقلاب به پایان نرسیده است. "

روشنفکری. روشنفکری یعنی حداقل سه مشخصه آگاهی : درک جریاناتی که در دنیا و منطقه جاریست؛ آماده بودن برای تغییراتی که انقلاب فناوری ایجاد می کند؛ قادر به هماهنگ شدن با تجربیات دیگران و یاد گرفتن از آنها.

پروژه های مشخص.  به علاوه قوانین ایدئولوژیکی، آقای نورسلطان نظربایف به پروژه های مشخصی که به وضع ان قانون ها کمک میکند اشاره می نماید.

اولین پروژه انتقال زبان قزاقی به الفای لاتین می باشد.
دومین پروژه دانش انسانی جدید، هزار کتاب درسی جدید به زبان قزاقی " نامیده میشود، پروژه ای در علوم انسانی و اجتماعی.

سوم انکه  "سرزمین مادری" - برنامه ایست که تجارت، محیط آموزشی و فرهنگی مناطق قزاقستان را ارتقا می بخشد که شامل پیشبرد مطالعه ای جدی از روایات محلی در حوزه ی آموزش و بومی شناسی و بهبود سایت میشود، مطالعه تاریخ منطقه ای و ترمیم بناهای فرهنگی و تاریخی سایت های فرهنگی مناطق مشخص. و نیز مطالعاتی در مورد حمایت از تاجران، مقامات رسمی کشور و دیگر افرادی که به دیگر مناطق نقل مکان کرده اند و تمایل به حمایت از منطقه ای زادگاهشان دارند، است.

چهارم اینکه برنامه ی "روح مقدس سایت های باستانی قزاقستان" یا "جغرافیای مکانهای مقدس قزاقستان".

پنجم اینکه پروژه "فرهنگ مدرن قزاق در گستره ی جهانی" بهترین نمونه فرهنگ قزاقستان را معرفی و آنها را به شش زبان زنده جهانی به منظور تعامل با جهان ترجمه خواهد کرد.

ششم انکه پروژه "صد چهره ی جدید قزاقستان" داستان صد نفر را از مناطق مختلف روایت خواهد کرد که معرف گروه های سنی مختلف با اصالت های گونان می باشد که در خلال سالهای استقلال به موفقیت دست یافته اند.

به عمل پوشاندن مسائل فوق ، شرایط  لازم را برای پیشرفت سریع جمهوری قزاقستان، ورود این کشور به به جمع سی پیشرفته ترین کشورهای دنیا  فراهم می کند.

  
تجارت
فرهنگ و هنر
Copyright © 2011 , All rights reserved.
KaziranWebsite : www.kaziran.com :: www.kazinfo.ir :: Email : Info@kaziran.com
Designed and Developed By SheedGraphic Multimedia