Sheedgraphicبازگشت صفحه اصلی اخبار
    سال :      ماه :  
تاریخ انتشار: 05/06/1396
14: 38  : ساعت
 نوع مطلب : خبر

اقدامات قزاقستان برای قابلیت رقابت جهانی
پیام امسال  آقای نورسلطان نظربایف رئیس جمهور قزاقستان به مردم این کشور «سومین مدرنیزه قزاقستان: قابلیت رقابت جهانی» نامیده می شود. 
در پیام حاضر به پنج اولویت تاکید شده است، اولین اولویت: نوسازی فن آوری اقتصادی، یعنی توسعه صنعت جدید استفاده از فن آوری دیجیتال. اولویت دوم: توسعه و تجدید محیط کسب و کار. اولویت سوم: ثبات اقتصاد کلان است. اولویت چهارم: بهبود کیفیت سرمایه انسانی است. اولویت پنچم: مبارزه فساد و بی امنیتی است. 
رئیس جمهور قزاقستان  به تقویت سیستم آموزش توجه خاص دارد. آقای نورسلطان نظربایف آموزش زبان قزاقی، روسی و انگلیسی را در مدرسه ها مرحله به مرحله مطرح نموده است. در قزاقستان به آموزش انگلیسی توجه زیادی می شود. از سال 2019 در کلاسهای 10-11 بعضی درسها به زبان انگلیسی تدریس خواهد شد. در اینجا سخن آقای نورسلطان نظربایف، بدون آموزش و یادگیری زبان  انگلیسی قزاقستان به پیشرفت محصوص دست نخواهد یافت، کاملا درست می باشد.
به گفته آقای نورسلطان نظربایف امروز زبان انگلیسی زبان تکنولوژی، زبان اقتصاد جدید است و امروزه 90 در صد اطلاعات به زبان انگلیسی چاپ می شود. هر دو سال یک بار  هجم آن دو برابر بیشتر می شود.
به نظر می رسد جناب آقای نورسلطان نظربایف با شناخت واقع بینانه ای که به جهان امروز دارند، به این نتیجه رسیده اند که دیگر زمان انقلاب های شتاب زده و گاهی خانمان برانداز و تغییرات احساسی و دگرگون کننده که فرصتی برای نفوذ و دخالت بیگانگان و یا بدخواهان صلح و ثبات ایجاد می کند، به سر آمده است و ملت ها خواهان اصلاحات در نظام حاکمیتی، قانون گذاری و مدیریت اجرائی سرزمین خود همراه با رشد اقتصادی، حفظ هویت های ملی و ارزش های فرهنگی، تاریخی و بومی هستند. مردم قزاقستان نیز با دیرینگی تاریخی و تمدنی ممتاز، تجربه های موفق سیاسی و اقتصادی و نیز نعمت های بزرگ الهی که در اختیار دارند، شایسته جهشی منطقی و گام به گام به سمت شکوفائی در سطح منطقه و جهان می باشند.
نکته ای که در میان سخنان ایشان نظرم را جلب کرد، دیدگاهشان در باره روشنفکری است. من کاملا با نظر ایشان موافقم که: " روشنفکر نبودن بدین معناست که قادر به دیدن تصویری بزرگ تر از آینده نباشیم. " در طول تاریخ، سرزمین هائی در دستیابی به پیشرفت از دیگران پیشی گرفته اند که دارای روشنفکرانی آینده نگر بوده اند. آنان چون تصویر بزرگ تر از حال خود را در آینده می دیده اند، به انرژی ها و توانمندی های خود می افزودند تا به سرعت به آن تصویر بزرگ دستیابند. نظیر این سرزمین ها را می توان در شرق دور (چین و ژاپن)، اروپای غربی (آلمان، فرانسه و انگلیس)، اقیانوسیه (استرالیا و نیوزیلند)، افریقا (افریقای جنوبی) و امریکا (ایالات متحده و کانادا) جستجو کرد.
یکی از پروژه های رئیس جمهور محترم قزاقستان، به توسعه همه جانبه مردم آن کشور شتاب خواهد داد، پروژ انتقال زبان قزاقی به الفبای لاتین است . این مسئله مهم نظر بنده را جلب کرد.
این پروژه می تواند یکی از تاریخی ترین اقدام های علمی و فرهنگی جناب نظربایف باشد. شاید عمل بدین تصمیم بزرگ در ابتدا ریسک فراوانی برای مردم قزاقستان داشته باشد، اما به تدریج تاثیر شگرف آن را در رشد فرهنگ و اقتصاد و مدرن سازی کشور خود احساس خواهند کرد. این تصمیم بزرگ نیاز به خواست و اراده مردم قزاقستان دارد. دل کندن از الفبائی که سال ها با آن می توشتند و با یکدیگر رابطه اجتماعی، علمی و عاطفی برقرار می کردند، آسان نیست، اما مشاهده تصویر بزرگ آینده خود در آینه توسعه، این تغییر را برای مردم قزاقستان آسان خواهد کرد. با توجه به این که زبان انگلیسی بیشترین حجم ارتباط علمی، فرهنگی و اقتصادی جهان توسعه یافته را به خود اختصاص داده است، نزدیکی زبان قزاق به نوشتار و بخشی از ادبیات لاتین گام موثری خواهد بود برای دستیابی به چنین حجم ارتباطی در مسیر توسعه و آینده ای روشن تر.
به نظر من این تصمیم بنیادی، مهم ترین پروژه از میان پروژه های رئیس جمهور است که همه برنامه ها را در دل خود جای می دهد. زیرا این مهم ترین اراده زیرساختی و ریشه ای مردم قزاقستان در مسیر تحول جدید، اما با حفظ هویت سرزمین مادری است.
بی شک، به عمل پوشاندن مسائل و اولویتهای که درپیام فوق آماده است، شرایط  لازم را برای پیشرفت سریع جمهوری قزاقستان، ورود این کشور به به جمع پیشرفته ترین کشورهای دنیا  فراهم می کند.
با احترام،
 
دکتر مصطفی رستمی
استاد دانشگاه مازندران - ایران
 


 
تجارت
فرهنگ و هنر
Copyright © 2011 , All rights reserved.
KaziranWebsite : www.kaziran.com :: www.kazinfo.ir :: Email : Info@kaziran.com
Designed and Developed By SheedGraphic Multimedia