Sheedgraphicبازگشت صفحه اصلی اخبار
    سال :      ماه :  
تاریخ انتشار: 18/03/1396
16: 21  : ساعت
 نوع مطلب : مقاله

دیدگاه رئیس جمهور قزاقستان باره بهبود کیفیت سرمایه انسانی
آقای نورسلطان نظربایف، رئیس جمهور قزاقستان در 21 ژانویه سال 2017 خطاب به مردم این کشور پیام سالانه حود را ایراد نمودند. عنوان پیام  «سومین مدرنیزه قزاقستان: قابلیت رقابت جهانی» می باشد.
در پیام فوق به پنج اولویت تاکید شده است. 
اولین اولویت: نوسازی فن آوری اقتصادی، یعنی توسعه صنعت جدید استفاده از فن آوری دیجیتال. 
اولویت دوم: توسعه و تجدید محیط کسب و کار.
 اولویت سوم: ثبات اقتصاد کلان است.
 اولویت چهارم: بهبود کیفیت سرمایه انسانی است. اولویت پنچم: مبارزه فساد و بی امنیتی است. 
 
در این مقاله  قصد دارم در باره اولویت چهارم یعنی بهبود کیفیت سرمایه انسانی است،  نظر خود را بیان نمایم.
 به گفته آقای نورسلطان نظربایف برای بهبود کیفیت سرمایه انسانی بایستی نقش سیستم آموزش عوض شود. 
در این راستا آقای نورسلطان نظربایف رئیس جمهور قزاقستان آموزش زبان قزاقی، روسی و انگلیسی را در مدرسه ها مرحله به مرحله مطرح نموده است. به گفته او به زبان قزاقی به عنوان زبان رسمی اولویت داده و به گسترش آن توجه می شود. 
در قزاقستان به آموزش انگلیسی توجه زیادی می شود. از سال 2019 در کلاسهای 10-11 بعضی درسها به زبان انگلیسی تدریس خواهد شد. من با سخن آقای نورسلطان نظربایف که فرمود: بدون آموزش و یادگیری زبان  انگلیسی قزاقستان به پیشرفت محصوص دست نخواهد یافت، کاملا موافق هستم.
علتش را می توان با سخن رئیس جمهور قزاقستان توضیخ داد: امروزه زبان انگلیسی – زبان تکنولوژی، صنعت جدید و زبان اقتصاد جدید می باشد. در حال خاصر 90 در صد اطلاعات به زبان انگلیسی چاپ می شود. هر دو سال حجم آن دو برابر می شود.
قرن 21 قرن علم و دانش و تکنولوژی است، به خاطر آن بهبود کیفیت سرمایه انسانی است یک ضرورت می باشد.  در اینجا رقابت، مکتب دانش روشنفکری نقش اساسی را ایفا می کند.
به عقیده آقای  نظربایف، جامعه و افراد تنها به شرطی می توانند موفق شوند که رقابتشان را نه تنها در چیزهای مادی بلکه در دانش نیز گسترش دهند. به همین دلیل است که هر قزاقی و در کل ملت  می بایست یک سری کیفیت هایی را در قرن 21 صاحب شوند. که این کفیت ها شامل سواد کامپیوتر، مهارت در زبان خارجی و باز بودن فرهنگی، می شود.
به گفته رئیس جمهوری قزاقستان آموزش می بایست اولویت اول و کلید ارزش گذاری یک ملت باشد.  تنها افراد با سطح تحصیلات بسیار بالا قادر به تعویض حرفه ها هستند و می توانند با بهره بردن از سطحی بالا از آموزش، زندگی موفقی را در شرایط کنونی داشته باشند. 
روشنفکری مشخصه  زیر را دارد : درک جریاناتی که در دنیا و منطقه جاریست و آماده بودن برای تغییراتی که انقلاب فناوری ایجاد می کند، همچنین قادر به هماهنگ شدن با تجربیات دیگران و یاد گرفتن از آنها. 
امروزه قزاقستان پروژه انتقال زبان قزاقی به الفای لاتین را شروع کرده است. نورسلطان نظربایف در دسامبر 2012، در پیام سالانه خود خطاب به مردم قزاقستان " قزاقستان – 2050، گفته بود باید به الفبای لاتین روی آوریم که شروع آن از سال 2025 خواهد بود. در سال 2025، قزاقستان الفبای لاتین را در اسناد رسمی، گاهنامه ها، کتاب های درسی و دیگر اشکال رسمی ارتباطات به کار خواهد برد تا محیط  فناوری و ارتباطات، پروسه های علمی و آموزشی بهتری را به بار آورد. 
نورسلطان نظربایف دولت را موظف به تشریح جدول زمانی انتقال زبان دانست. با خاتمه یافتن سال 2017 دولت قزاقستان در شرف هماهنگ سازی ورژن استاندارد الفبای جدید قزاقستان خواهد بود. در سال 2018 آموزش الفبای جدید آغاز خواهد شد و کتاب های درسی برای دوره راهنمایی آماده می گردند. در خلال دوران تطبیق، الفبای سیریلیک اصلاح شده که در حال حاضر مورد استفاده است، مناسب خواهد بود. 
یکی از پروژه مهم  دانش انسانی جدید،" صد کتاب درسی جدید به زبان قزاقی " نامیده میشود. پروژه ای در علوم انسانی و اجتماعی، در جستجوی تجهیز دانش جامع در علوم انسانی است. در این صورت 100 عدد از بهترین کتاب های درسی دنیا به زبان قزاقی ترجمه خواهند شد و نسل جوان را قادر به یادگیری طبق بهترین استانداردهای جهان خواهد ساخت. در سال تحصیلی 2018-2019 ، قزاقستان در شرف شروع آموزش دانش آموزانی که از این کتابها بهره میبرند، خواهد بود. 
در پیام رئیس جمهور قزاقستان به سوادآموزی مالی همچنین به آموزش IT  توجه شده است. امروز نیاز به کارشناسان IT  روز به روز افزایش می یابد. به خاطر این به آموزش جوانان به IT  منافع کشور را تامین می کند.
در پیام فوق به کیفیت آموزش در شهر ها و روستا ها توجه و لزوم کاهش تفاوت کیفیت آموزش در شهر ها و روستا ها مطرح شده است. چنانچه این مسله حل شود به جوانان روستا  جهت پیدا کردن کار کمک زیادی می کند. 
در خاتمه باید گفت سخن آقای نظربایف در باره بهبود کیفیت سرمایه انسانی از اهمیت فوق العاده برخور دار است و نیاز جامعه امروز قزاقستان را بر طرف می کند. به عمل پوشاندن مسائل و پنج اولویت که پیام فوق آماده است، شرایط  لازم را برای پیشرفت سریع جمهوری قزاقستان، ورود این کشور به به جمع سی پیشرفته ترین کشورهای دنیا، همچنبن افزایش اعتبار این کشور در جامعه بین المللی را فراهم می کند.
 
مجتبی رضائی
 


 
تجارت
فرهنگ و هنر
Copyright © 2011 , All rights reserved.
KaziranWebsite : www.kaziran.com :: www.kazinfo.ir :: Email : Info@kaziran.com
Designed and Developed By SheedGraphic Multimedia