Sheedgraphicبازگشت صفحه اصلی اخبار
    سال :      ماه :  
تاریخ انتشار: 23/02/1396
17: 32  : ساعت
 نوع مطلب : خبر

اکسپو 2017 قزاقستان
اکسپو  (expo) مجموعهٔ نمایشگاه‌هایی است که هر چند سال یک بار در کشورهای مختلف جهان برگزار می‌شود. این نمایشگاه‌ها مهم‌ترین نمایشگاه‌های برگزار شده در جهان محسوب می‌شوند. این نمایشگاه‌ها تحت نظر مؤسّسه‌ای به نام دفتر بین‌المللی نمایشگاه‌ها (Le Bureau international des expositions) که در پاریس واقع است برگزار می‌شود. 
اکسپو یک رویداد جهانی با رویکرد فرهنگی- اجتماعی است که توسط کشوری که برنده کاندیداتوری این نمایشگاه می شود، برگزار می شود. 
هر اکسپو دارای یک موضوع جهانی است و در محلی برگزار می شود که بعنوان مکان تعامل و ارتباط رو در رو برای مشارکت کنندگان و بازدیدکنندگان تحت عنوان یک نوآوری برپا می شود. 
برگزاری اکسپو در کشورهای مختلف با هدف معرفی آخرین تکنولوژی ها و علوم نوین در جهان می باشد و برگزاری اکسپوها در کشورهای مختلف فرصتی در اختیار تجار و بازرگانان و صنعتگران و دانشمندان جهان از کشورهای مختلف قرارد میدهد که در کمترین زمان و کمترین هزینه ها با آخرین دستاوردهای علمی و صنعتی بشر آشنا شود . 
اولین اکسپو در سال 1851 در شهر لندن به مدت حدود 6ماه برگزار گردید. با توجه به استقبالی که در برگزاری اکسپو در کشورهای مختلف جهان شده است تا کنون 60  اکسپو در ۲۴ شهر برگزار شده است و آخرین آن در سال 2015 در شهر میلان کشور ایتالیا بوده است . 
با توجه به جایگاه قزاقستان در توسعه اقتصادی و علمی در منطقه و جهان و همچنین موقعیت استراتژیک و ژئوپلوتیک قزاقستان این کشور نیز به عنوان کاندید میزبانی اکسپو 2017 انتخاب شده است . با توجه به حضور نماینده 161 کشور در خصوص انتخاب کشوری جهت برگزاری اکسپو 2017، کشور قزاقستان به میزبانی شهر آستانه در رقابت با شهر لیر بلژیک توانست تعداد 131 رأی موافق را برای خود کسب کند و اکسپو 2017 با موضوع انرژی آینده از تاریخ دهم ماه ژوئن لغایت دهم ماه سپتامبر سال 2017 مقارن با 20 خرداد ماه لغایت 19 شهریور ماه سال 1396 در شهر آستانه که به عنوان پایتخت جدید قزاقستان است برگزار خواهد شد  ، دولت قزاقستان در راستای برگزاری اکسپو 2017 درصدد معرفی توانمندی های اقتصادی و صنعتی کشور قزاقستان و شهر آستانه می باشد. 
موقعیت (سایت) اکسپو 2017 آستانه: اکسپو در سایتی در حال احداث با مساحتی در حدود 173.4 هکتار در جنوب شهر آستانه (8 کیلومتری جنوب مرکز تاریخی شهر آستانه و 4 کیلومتری محدوده استقرار ساختمان جدید دولت) قرار گرفته که 25 هکتار برای پاویون های نمایشگاهی که این 25 هکتار به نشانه بیست و پنجمین سالگرد استقلال قزاقستان می باشد و 149 هکتار فضای پیرامونی جهت سالن های همایش، شهرک اکسپو و مجموعه اقامتی مشارکت کنندگان، محل استقرار ناوگان حمل و نقل شهری، انبارها، پارکینگ هاو امکانات نمایشگاهی در نظر گرفته شده است. مجموعه سایت اکسپو و زیرساختهای مرتبط با هدف بهره گیری پس از خاتمه نمایشگاه به عنوان مرکز مالی بین المللی طراحی شده است .
پاویون بین المللی بصورت یکسان، دو طبقه و یو (U) شکل طراحی شده است که در عین پیوستگی گروهی، به صورت مستقل و با دسترسی جداگانه خواهد بود .
از جمله اهمیت های این اکسپو و انتخاب کشور قزاقستان برای برگزاری این نمایشگاه بین المللی،‌ امنیت و توسعه پایدار کشور قزاقستان می باشد . از بین کشورهای مشترک المنافع کشور قزاقستان از رشد اقتصاد بالا و درآمد سرانه ملی برخوردار است و این کشور در منطقه به عنوان یکی از با ثبات ترین کشورها از نظر سیاسی و امن ترین از نظر جذب سرماگذاران خارجی می باشد . 
در چنین فضایی که قزاقستان متشکل از نژادها و قومیت های مختلف است این موضوع به عنوان یک قدرت ملی در راستای منافع ملی آن مورد بهره برداری قرار گرفته است . 
برگزاری اکسپو 2017 در قزاقستان با موضوعیت انرژی آینده و انرژی پاک ، در واقع فرصتی است که صنعت گران ، اقتصاددانان ،تولید کنندگان و شرکت های معتبر جهان با توانمندی های بالفعل و بالقوه اقتصادی و تکنولوژی جهان آشنا شوند . 
به همین جهت در ایران نیز نماینده اکسپو قزاقستان با همکاری سفارت قزاقستان در ایران با بازرگانان ، تولیدکنندگان وکارآفرینان ایران در تاریخ 13 اردیبهشت 1396 نشستی برگزار نمودند و فرصت ها و توانمندی های قزاقستان را در برگزاری این واقعه اقتصادی جهان را ارائه نمودند . 
به همین جهت بایستی متذکر شد برگزاری اکسپو 2017آستانه قزاقستان مسیر توسعه آن کشور در اقتصاد منطقه ای و جهانی را هموار خواهد ساخت و قزاقستان را جزو کشورهای تولیدکننده و صادرکننده انرژی قرار دهد .
 
میرقاسم مومنی 
انجمن دوستی ایران و قزاقستان
 


 
تجارت
فرهنگ و هنر
Copyright © 2011 , All rights reserved.
KaziranWebsite : www.kaziran.com :: www.kazinfo.ir :: Email : Info@kaziran.com
Designed and Developed By SheedGraphic Multimedia