Sheedgraphicبازگشت صفحه اصلی اخبار
    سال :      ماه :  
تاریخ انتشار: 06/02/1396
11: 52  : ساعت
 نوع مطلب : خبر

مسیری رو به آینده: مدرن سازی هویت قزاقستان
رئیس جمهور قزاقستان نور سلطان نظربایف در 12 اوریل سال 2017 مقاله ای راجع به سیاست گسترده  با نام "مسیری رو به آینده: مدرن سازی هویت قزاقستان" در روزنامه های سراسری منتشر کرد که مراحل مدرن سازی اولویتها  و هنجارهای اجتماعی را  در راستای مدرن سازی های سیاسی و اقتصادی اعلام شده در ماه ژانویه  سال 2017 مشخص می کند. 
در مقاله امده است " من مطمئن هستم که طیف گسترده اصلاحاتی که ما شروع کردیم می بایست با مدرن سازی اقتصادی ادامه یابد اما اصلاحات اجتماعی هسته این اقدامات خواهد بود". 
سه عنصر مدرن سازی ملی یک هدف مشترک دارند که عبارت است از ورود به لیست 30 تایی پیشرفته ترین کشورهای دنیا. 
به عقیده نظربایف جزو کشورهای پیشرفته شدن با حفظ افکار و آگاهی  در فرم قدیمی امکان پذیر نمی باشد و سازش پذیری با شرایط جدید و استفاده بهینه از داده های جدید حائز اهمیت است. 
وی نوشت: "به همین دلیل تصمیم گرفته ام تا دید خود را نسبت به اینکه چگونه میتوانیم به یاری یکدیگر قدم هایی رو به اینده برداشته و اگاهی ملی را تغییر دهیم تا ملتی متحد با مردمی قوی و مسئول شویم، با شما به اشتراک بگذارم". 
وی مسیرهای مختلفی را که قراراست از انجا مدرن سازی اصولی ملی و مردم انجام شود را مشخص نمود. 
1- رقابت
جامعه و افراد تنها به شرطی می توانند موفق شوند که رقابتشان را نه تنها در چیزهای مادی بلکه در دانش نیز گسترش دهند.
 به گفته نظربایف: " به همین دلیل است که هر قزاقی و در کل ملت  می بایست یک سری کیفیت هایی را در قرن 21 صاحب شوند". که این کفیت ها شامل سواد کامپیوتر، مهارت در زبان خارجی و باز بودن فرهنگی، می شود.
2- عمل گرایی
که بر دانش ملی و منابع شخصی دلالت دارد که شامل استفاده های اقتصادی و توانایی در طرح ریزی میشود.  
در مقاله  فوق امده است "توانایی زندگی معقولانه با تاکید بر دستیابی به اهداف، آموزش، روش زندگی سالم و موفقیت حرفه ای، عمل گرایی در رفتار خوانده می شود". 
3- نگهداری هویت ملی 
به معنای نگهداری از هسته ی درونی هویت ملی در حالیکه بعضی از مشخصه های آن در حال تغییر می باشند. این به معنای نگهداری همه چیز نیست (هم چیزهایی که مردم را به سوی اینده سوق میدهد و چیزهایی که آنها را به سمت عقب نگهمیدارد). ملت می بایست از بهترین سنت هایشان به عنوان نیازمندیهایشان و شرایط مهم موفقیت استفاده کنند. شماری از عادات کهنه باید پشت سر گذاشته شوند. 
4- مکتب دانش 
آموزش می بایست اولویت اول و کلید ارزش گذاری یک ملت باشد.  تنها افراد با سطح تحصیلات بسیار بالا قادر به تعویض حرفه ها هستند و می توانند با بهره بردن از سطحی بالا از آموزش، زندگی موفقی را در شرایط کنونی داشته باشند. 
به گفته نظربایف" مکتب دانش می بایست جهانی شود. ودلیلی واضح برای آن وجود دارد. نیمی از حرفه های موجود به دلیل انقلاب تکنولوژی در دهه های پیش رو از دور خارج می شوند".  
5- تکامل، نه انقلاب در گسترش قزاقستان
قزاقستان تاثیرات مثبت و منفی ای را از انقلاب ها در قلمرو خود درخلال قرن بیستم گرفته است و باور دارد که تکامل و نه گسترش انقلابی می بایست قوانینی راهنما باشد که برگزیده و انفرادی  هستند.
به گفته رئیس جمهور قزاقستان "ما باید به وضوح درس های تاریخ را فرابگیریم". زمان انقلاب به پایان نرسیده است. در حالیکه به طرزی بسیار عالی در شکل و محتوا تغییر یافته اند، کلیت تاریخ ما مستقیما و بدون رویاپردازی می گوید: تنها گسترش تکاملی به ملت ها شانس شکوفایی میدهد. در غیر این صورت برای بار دیگر خود را در تله ای تاریخی میابیم". 
6- روشنفکری
روشنفکری یعنی حداقل سه مشخصه آگاهی : 
- درک جریاناتی که در دنیا و منطقه جاریست. 
- آماده بودن برای تغییراتی که انقلاب فناوری ایجاد می کند. 
- قادر به هماهنگ شدن با تجربیات دیگران و یاد گرفتن از آنها. بدین منظور نظربایو از دو ملت بزرگ به نام چین و ژاپن مثال میزند. 
رئیس جمهورقزاقستان تاکید میکند که روشنفکر نبودن بدین معناست که قادر به دیدن تصویری بزرگتر از اینده نباشیم. 
پروژه های مشخص 
به علاوه قوانین ایدئولوژیکی، نظربایو به پروژه های مشخصی که به وضع ان قانون ها کمک میکند اشاره می نماید. 
اولین پروژه انتقال زبان قزاقی به الفای رومی می باشد. 
رئیس جمهور قزاقستان افزود" در دسامبر 2012، در پیام سالانه ام خطاب به مردم قزاقستان " قزاقستان – 2050، گفتم که باید به الفبای لاتین روی آوریم که شروع آن از سال 2025 خواهد بود. 
رئیس جمهور قزاقستان نوشت، در سال 2025، قزاقستان الفبای لاتین را در اسناد رسمی، گاهنامه ها، کتاب های درسی و دیگر اشکال رسمی ارتباطات به کار خواهد برد تا محیط فناوری و ارتباطات، پروسه های علمی و آموزشی بهتری را به بار آورد. 
نظربایف دولت را موظف به تشریح جدول زمانی انتقال زبان دانست. با خاتمه یافتن سال 2017 دولت در شرف هماهنگ سازی ورژن استاندارد الفبای جدید قزاقستان خواهد بود (وظیفه ای که به دلیل وجود هجاهای بیشمار در زبان قزاقی  که نمی توان به راحتی با یک حروف لاتین ساده مشخص شود، حائز اهمیت  می باشد). در سال 2018 آموزش الفبای جدید آغاز خواهد شد و کتاب های درسی برای دوره راهنمایی آماده می گردند. 
در خلال دوران تطبیق، الفبای سیریلیک اصلاح شده که در حال حاضر مورد استفاده است، مناسب خواهد بود. 
دومین پروژه دانش انسانی جدید، هزار کتاب درسی جدید به زبان قزاقی " نامیده میشود، پروژه ای در علوم انسانی و اجتماعی. 
پروژه ای که در جستجوی تجهیز دانش جامع در علوم انسانی است. که در این صورت 100 عدد از بهترین کتاب های درسی دنیا به زبان قزاقی ترجمه خواهند شد و نسل جوان را قادر به یادگیری طبق بهترین استانداردهای جهان خواهد ساخت. در سال تحصیلی 2018-2019 ، قزاقستان در شرف شروع آموزش دانش آموزانی که از این کتابها بهره میبرند، خواهد بود. 
برای تحقق این اهداف دفتر ترجمه ملی غیر دولتی ایجاد خواهد شد. و این کار قرار است که در تابستان 2017 شروع شود. 
این پروژه سطح متفاوت کیفی از آموزش پرسنلی که با رقابت جهانی هماهنگ شده اند ارائه می کند. و این افراد در آیند راهبران اصلی قوانین مدرن سازی آگاهی-روشن فکری، عمل گرایی و رقابت خواهند بود. 
سوم انکه "TuganZher" ("سرزمین مادری") برنامه ایست که به راحتی میتوان به مفهومی گسترده تر یعنی "Tugan El" (کشور مادری") ترجمه شود.
این برنامه تجارت، محیط آموزشی و فرهنگی مناطق قزاقستان را ارتقا می بخشد که شامل پیشبرد مطالعه ای جدی از روایات محلی در حوزه ی آموزش و بومی شناسی و بهبود سایت میشود، مطالعه تاریخ منطقه ای و ترمیم بناهای فرهنگی و تاریخی سایت های فرهنگی مناطق مشخص. و نیز مطالعاتی در مورد حمایت از تاجران، مقامات رسمی کشور و دیگر افرادی که به دیگر مناطق نقل مکان کرده اند و تمایل به حمایت از منطقه ای زادگاهشان دارند، است. 
برنامه "TuganZher" اساس وطن پرستی ملی خواهد بود. رئیس جمهور قزاقستان خاطر نشان کرد که اینکه هر کسی به جامعه ی بومی خود عشق بورزد زمینه عشق ورزی به کشور را فراهم میکند. 
چهارم اینکه برنامه ی "روح مقدس سایت های باستانی قزاقستان" یا "جغرافیای مکانهای مقدس قزاقستان" در آگاهی ملی، بناهای تاریخی که Ulytau و مقبره خواجه احمد یاسوی را در برگرفته اند را متحد خواهد کرد. 
نظربایف اظهار داشت که "این برنامه یکی از عناصر هویت ملی می باشد و به همین دلیل است که برای اولین بار در هزار سال اخیر ما می بایست چنین پروژه هایی را پایه گذاری و گسترش دهیم". 
وی در حالیکه که روی صحبتش را همچنان با عموم ادامه میداد به دولت دستور داد تا این پروژه را ظرف یکسال گسترش داده و سه عنصر آن را به اتحاد برساند: 
- تک تک شهروندان قزاقستانی را بر اساس این کمربند فرهنگی جغرافیایی آموزش دهند. 
- رسانه های جمعی می بایست در پروژه های اطلاعاتی ملی در این حوزه مشغول باشند. 
- صنعت جهانگردی داخلی و بین المللی می بایست بر اساس این پروژه طرح ریزی شود. 
پنجم اینکه پروژه "فرهنگ مدرن قزاق در گستره ی جهانی" بهترین نمونه فرهنگ قزاقستان را معرفی و آنها را به شش زبان زنده جهانی به منظور تعامل با جهان ترجمه خواهد کرد. نظربایف ابراز داشت که اظهار و خلق طبقه روشنفکر می بایست حمایت خاصی برای این پروژه ایجاد کند. 
رئیس جمهور قزاقستان گفت " به عقیده من سال 2017 اهمیت حیاتی دارد: ما باید تصمیمی واضح نسبت به اینکه چه چیزی را در حوزه فرهنگی به جهانیان می خواهیم نشان دهیم، داشته باشیم و می توانیم این پروژه را در پنج تا هفت سال پیاده سازی کنیم". 
ششم انکه پروژه "صد چهره ی جدید قزاقستان" داستان صد نفر را از مناطق مختلف روایت خواهد کرد که معرف گروه های سنی مختلف با اصالت های گونان می باشد که در خلال سالهای استقلال به موفقیت دست یافته اند. 
آنها قرار است که شخصیت ای اصلی مستندهای تلویزیونی و نقش اصلی و واقعی مردم باشند. این پروژه قرار است که چهره های واقعی افرادی را نشان دهد که در حال خلق قزاقستان مدرن با استفاده از هوش، تلاش و استعدادشان هستند. پروژه های منطقه ای "صد چهره ی جدید" نیز پرده برداری خواهد شد. 
رئیس جمهور قزاقستان افزود " دراین فرصت جدید در خلال سالها، قزاقستان شانس تاریخی بی مانندی دارد تا آینده ای بهتر در میان مدرن سازی و ایده های جدید، بسازد". " مطمئن هستم که مردم قزاقستان خصوصا نسل جوان، قادر به درک اهمیت مدرن سازی مد نظر ما هستند". 
 


 
تجارت
فرهنگ و هنر
Copyright © 2011 , All rights reserved.
KaziranWebsite : www.kaziran.com :: www.kazinfo.ir :: Email : Info@kaziran.com
Designed and Developed By SheedGraphic Multimedia