Sheedgraphicبازگشت صفحه اصلی اخبار
    سال :      ماه :  
تاریخ انتشار: 28/11/1395
14: 28  : ساعت
 نوع مطلب : خبر

درباره پیام رئیس جمهور قزاقستان
(دیدگاه جدید در باره تقویت سیستم آموزش)
جمهوری قزاقستان در طی 25 سال گذاشته در زمینه تقویت سیستم آموزش به دستآورد های مهم رسیده است. ولی مسائل حل نشده هم وجود دارد.  امید آن است، اقدامات خوبی که در ساختار سیستم آموزش قزاقستان  انجام می شود در آینده  نتیجه مثبت خواهد داد.
آقای نورسلطان نظربایف رئیس جمهور قزاقستان به تقویت سیستم آموزش توجه خاص دارد. در پیام رئیس جمهور قزاقستان که به عنوان «سومین مدرنیزه قزاقستان: قابلیت رقابت جهانی» که در 31 ژانویه سال 2017 خطاب به مردم  این کشور سخن نمودند این مسله هم مطرح شده است. 
در پیام حاضر به پنج اولویت تاکید شده است، اولین اولویت: نوسازی فن آوری اقتصادی، یعنی توسعه صنعت جدید استفاده از فن آوری دیجیتال. اولویت دوم: توسعه و تجدید محیط کسب و کار. اولویت سوم: ثبات اقتصاد کلان است. اولویت چهارم: بهبود کیفیت سرمایه انسانی است. آموزش باید پایه رشد جدید اقتصاد باشد. توجه بزرگی به دانش ای تی، رشد سواد مالی  و توسعه  میهن پرستی داشته باشند. اولویت پنچم: مبارزه فساد و بی امنیتی است. 
ما در اینجا به اولویت چهارم یعنی بهبود کیفیت سرمایه انسانی است توجه  می کنیم. به گفته آقای نورسلطان نظربایف رئیس جمهور قزاقستان برای بهبود کیفیت سرمایه انسانی بایستی نقش سیستم آموزش عوض شود. آموزش باید پایه رشد جدید اقتصاد باشد.
کشورهای که آینده اش را فکر می کنند به سیستم آموزش سرمایه گذاری کلان می نماید. مسائلی که آقای نورسلطان نظربایف رئیس جمهور قزاقستان مطرح نموده بررسی دقیق  را می طلبد.
در پیام رئیس جمهور قزاقستان به میهن پرستی و سوادآموزی مالی همچنین به آموزش IT  توجه شده است. امروز نیاز به کارشناسان IT  روز به روز افزایش می یابد. به خاطر این به آموزش جوانان به IT  منافع کشور را تامین می کند.
سوادآموزی مالی مسله مهمی می باشد. اگر هر شهروند سوادآموزی مالی داشته باشد می تواند حقوق خود را در زمینه مالی دفاع نماید. این به رشد و تقویت کشور کمک می کند. 
میهن پرستی هم مسله مهمی می باشد. اگر هر شهروند میهن پرست باشد آینده کشور هم درخشان است. کشورهای پیشرفته امروز از طریق توافق و اشتی ملی به آن دست یافنتد. 
در پیام فوق به کیفیت آموزش در شهر ها و روستا ها توجه و لزوم کاهش تفاوت کیفیت آموزش در شهر ها و روستا ها مطرح شده است. امروز در بسیاری از کشورهای جهان کیفیت آموزش در شهر ها از روستا ها خیلی فرق دارد. به خاطر حل این مسله به جوانان روستا  جهت پیدا کردن کار کمک زیادی می کند. 
آقای نورسلطان نظربایف رئیس جمهور قزاقستان آموزش زبان قزاقی، روسی و انگلیسی را در مدرسه ها مرحله به مرحله مطرح نموده است. به گفته آقای نورسلطان نظربایف به زبان قزاقی به عنوان زبان رسمی اولویت داده و به گسترش آن توجه می شود. 
در قزاقستان به آموزش انگلیسی توجه زیادی می شود. از سال 2019 در کلاسهای 10-11 بعضی درسها به زبان انگلیسی تدریس خواهد شد. در اینجا سخن آقای نورسلطان نظربایف، بدون آموزش و یادگیری زبان  انگلیسی قزاقستان به پیشرفت محصوص دست نخواهد یافت، کاملا درست می باشد.
با ابتکار آقای نورسلطان نظربایف رئیس جمهور قزاقستان از سال 2017  تدریس در مرکز آموزش حرفه ای به صورت رایگان انجام خواهد شد. کسانی که بی کارهستند یا مدرک تحصلی ندارند از اولویت برخوردار می باشد. انها  شغلهای روز را یاد می گیرند. امروز  به خاطر مشکلات اقتصادی بسیاری از کشورهای جهان اینچنین امکانات را برای شهروندان خود نمی تواند مهیا کند. در این راستا ابتکار آقای نورسلطان نظربایف برای جوانان کمک شایسته و قابل تحسین می باشد.
در پیام رئیس جمهور قزاقستان «سومین مدرنیزه قزاقستان: قابلیت رقابت جهانی» به کیفیت سیستم آموزش عالی توجه شده است. در این زمینه به کادر دانشگاه ها، تامین آنها از نظر فنی و مالی، کنترل برنامه های آموزشی بیشتر توجه خواهد شد.
در مجموع، در صورت مثبت حل شدن مسایل مطرح شده در زمینه آموزش که در پیام فوق آماده، قزاقستان در آموزس به موفقیت بزرگی دست خواهد یافت.
 
حمید جلیلی
فوق لیسانس زبانهای انگلیسی و ترکی
 


 
تجارت
فرهنگ و هنر
Copyright © 2011 , All rights reserved.
KaziranWebsite : www.kaziran.com :: www.kazinfo.ir :: Email : Info@kaziran.com
Designed and Developed By SheedGraphic Multimedia