Sheedgraphicبازگشت صفحه اصلی اخبار
    سال :      ماه :  
تاریخ انتشار: 20/11/1395
17: 03  : ساعت
 نوع مطلب : خبر

درباره پیام رئیس جمهور قزاقستان
 
من به عنوان تحلیگر امور قزاقستان اخبار مهم این کشور را همیشه پیگیری می کنم.  کشور قزاقستان در طی 25 سال در زمینه های گوناگون به دستآورد های مهم و برزگ رسیده است. همچنین ابتکارات مهم سیاسی قزاقستان از طرف  سازمان ها و انجمن بین المللی حمایت میشود. 
بنده جهت فعالیت به قزاقستان به طور مکرر سفر می کنم و هر دفعه به پیشرفت و توسعه  آن کشور تعجب می کنم.  امروزه  تعداد اتباع ایرانی که تمایل دارند با قزاقستان آشنای نزدیک داشته باشد، زیاد است. 
روابط ایران و قزاقستان در سال های اخیر به صورت فزاینده ای توسعه می یابد. سفر رسمی آقای نورسلطان نظربایف رئیس جمهور قزاقستان در 11-12 آوریل سال 2016 و سفر رسمی آقای جسن روحانی رئیس جمهور اسلامی ایران در تاریخ 22-23 دسامبر سال 2016 انجام گرفت و طی این سفر ها چند اسناد مهم امضاء شد. امیدوارم همکاری های دو کشور که در پایه روابط دوستی و همسایگی استوار است، به سطح جدید برسد. 
در پیشرفت قزاقستان  رئیس جمهور این کشور نقش مهمی دارد. پیام رئیس جمهور قزاقستان به عنوان «سومین مدرنیزه قزاقستان: قابلیت رقابت جهانی» خواندم.  در این راستا، می خواستم نقطه نظر خودم را درباره این پیام عرض می نمایم. 
عنوان پیام با مسائل و درخواست های  امروزی هماهنگی دارد. در حال حاضر به ویژه در وضعیت بی ثباتی جهانی که امروزه برای هر کشور قادر به رقابت جهانی اهمیت دارد، تعیین راه حل آن و تهیه برنامه های گوناگون  و اجرای آن یکی از سخت ترین مسائل می باشد. در این راستا، به گفته رئیس جمهور قزاقستان نیاز به ایجاد مدل جدید  رشد اقتصادی دارد. 
در پیام حاضر به پنج اولویت تاکید شده و جا دارد به هر کدام از این اولویتها بررسی شود. 
اولین اولویت: نوسازی فن آوری اقتصادی، یعنی توسعه صنعت جدید استفاده از فن آوری دیجیتال. همچنین به مسائل دیگری نیز توجه شود: افزایش ثمر بخش فعالیت، ادامه محصولات صادراتی در حوزه های اولویت که  قادر به رقابت است، ادامه پیدا کنند، صنعت معدن و مجتمع نفت و گاز، حوزه کشاورزی، زیرساخت های جدید حمل و نقل اوراسیای، حوزه ساختمان سازی توسعه یابند. 
اولویت دوم: توسعه و تجدید محیط کسب و کار. در این راستا، سهم  تولید ناخالص داخلی کسب و کار کوچک و متوسط تا سال 2050 حد اقل به 50 %  پیش بینی شده است . 
اولویت سوم: ثبات اقتصاد کلان است. به دست آوردن این مهم باید تورم  در هر دوره به 3-4% کاهش یابد، تجدید حوزه مالی، توسعه بازار سهام، اقتباس سیاست مالی به وضعیت اقتصادی  جدید، یعنی افزایش اثر بخش هزینه های بودجه  و استفاده موثر از سهام ملی می باشد. 
اولویت چهارم: بهبود کیفیت سرمایه انسانی است. آموزش باید بر پایه رشد جدید اقتصاد باشد. توجه بزرگی به دانش ای تی، رشد سواد مالی  و توسعه  میهن پرستی داشته باشند. 
اولویت پنچم: مبارزه فساد و بی امنیتی است. ادامه اقدامات  در زمینه های تسهیل مقررات  اداری و کیفری، افزایش اعتماد به نظام قضایی، جلوگیری از تبلیغات افراط گرایی مذهبی، به ویژه ممانعت از فعالیت آنها در اینترنت و شبکه های اجتماعی  . 
با وجود وضعیت سخت اقتصاد جهانی، افزایش 1% تولید ناخالص داخلی قزاقستان در سال 2016 و افتتاح  200 هزار فرصت شغلی در سال های 2014-2016 نشان می دهد که  قزاقستان اولویت  بیشتر برای رشد اقتصادی پرشتاب دارد. 
قزاقستان برنامه ریزی کرده است  تا سال 2025 صادرت غیر خام را به 2 برابر،  با ایجاد تنوع در تولیدات  کشاورزی  و صادرات محصولات کشاورزی را  به میزان 40%  تا سال 2021 برساند. درآمد از حمل و نقل ترانزیتی را تا سال 2020 به 5.5 برابر در سال تا 4 میلیارد دلار افزایش یابد. 
قزاقستان جهت نمایش دادن پتانسیل وسائل نقلیه و ترانزیت خود با کشور های همسایه همکاری و هماهنگی انجام خواهد داد. به خاطر گسترش تعداد حمل و نقل با کاریدور دریای خزر  دوره دوم ساخت بندر «قوریق» – ساخت جاده اتومابیل – شروع به کار می نمایند. 
با توجه به راه اندازی بندر «قوریق»  امکانات بزرگی برای رشد روابط بازارگانی و اقتصادی قزاقستان و ایران می دهد.  
قزاقستان در حوزه تامین اجتماعی جلوتر از سایر کشورهاست. حمایت اجتماعی  از بازنشستگان، دانشجویان، خانواده های کم درآمد هر سال در حال رشد است. به عنوان مثال، جهت اجرای برنامه «زمین نورانی» که با ابتکارات آقای نظربایف رئیس جمهور قزاقستان ارائه شده، در طی 15 سال 1.5 میلیون خانواده صاحب مسکن می شوند و این برنامه جهت تامین مسکن نقش مهمی دارد. 
فعالیت های قزاقستان  در راه  برگزاری نمایشگاه بین المللی «اکسپا-2017» که از10 ژوئن تا 10 سپتامبر سال 2017 در آستانه  و از اوائل سال 2017 عضویب غیر دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد نشان می دهد در جهت  اهداف خود قدم محکمی بر داشته است . 
با اطمینان می توان گفت که دستور نورسلطان نظربایف  که  قزاقستان باید تا سال 2050 در ردیف  30 کشور پیشرفته جهان   باشد، برآورده شود. 

محمد رضا شیرازی

 


 
تجارت
فرهنگ و هنر
Copyright © 2011 , All rights reserved.
KaziranWebsite : www.kaziran.com :: www.kazinfo.ir :: Email : Info@kaziran.com
Designed and Developed By SheedGraphic Multimedia