Sheedgraphicبازگشت صفحه اصلی اخبار
    سال :      ماه :  
تاریخ انتشار: 22/11/1394
13: 51  : ساعت
 نوع مطلب : خبر

توافقات جدید ایران و قزاقستان در بخش کشاورزی

          77 فوریه :وزیر جهادکشاورزی در دیدار با وزیر توسعه قزاقستان از مذاکره برای همکاری‌های جدید کشاورزی بین دو کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمود حجتی در دیدار با وزیر توسعه و تجارت قزاقستان با اشاره به اینکه دو کشور قابلیت ها و ظرفیت های زیادی در بخش کشاورزی دارند افزود: یکی از زمینه های همکاری دو کشور در زمینه تولید سیب درختی است و از آنجا که ایران با تولید ۳ میلیون و  ۴۰۰ هزار تن سیب بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده در جهان است، در بخش صادرات این محصول و توسعه باغات سیب در قزاقستان همکاری می کند و امید داریم امسال بتوانیم نهال های سیب را در اطراف آلماتی غرس کنیم.

وزیر کشاورزی گفت: ایران برای تبادل تجربیات و دستاوردهای علمی در بخش کشاورزی با قزاقستان آمادگی دارد. وی، کشت فراسرزمینی را از دیگر زمینه های همکاری دو کشور در بخش مبادلات کشاورزی دو کشور دانست و افزود:‌ این طرح را قطعا دنبال می کنیم و در چند ماه گذشته نیز شرکت های کشاورزی در بخش خصوصی موفق شدند در زمینه کشت فراسرزمینی سرمایه گذاری های خوبی داشته باند.

حجتی به دیدار دو سال پیش خود با وزیر کشاورزی قزاقستان اشاره کرد و افزود: در این دیدار کارگروه مشترک دو کشور در زمینه توسعه همکاری های کشاورزی ایجاد شد و نمایندگان این کارگروه نیز با یکدیگر در ارتباط اند و زمینه های متنوع همکاری را تعریف کرده اند.

وی درباره مبادلات تجاری دو کشور در بخش کشاورزی گفت: غلات جزو اقلام مورد نیاز کشور است و در گروه محصولات وارداتی قراردارد و بخشی از روغن مورد نیاز را هم باید از خارج تامین کنیم؛ بنابراین واردات محصولات به صورت موردی خواهد بود و راهکارهای  همکاری بر اساس محصولاتی که در بلندمدت نیاز به واردات هست بررسی خواهد شد.

وزیر کشاورزی افزود: تا دو سال پیش یکی از بزرگترین واردکنندگان گندم در جهان بودیم اما به سرعت منحنی واردات گندم کاهش یافت به طوری که میزان واردات شاید به صفر هم برسد؛ بنابراین در بخش واردات فقط روی محصولاتی همکاری می کنیم که در بلندمدت به آنها نیاز داریم.

حجتی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران می تواند به عنوان پل ارتباطی صادراتی برای کشور قزاقستان باشد و از توسعه روابط در این زمینه استقبال می کنیم.

همچنین «آست ایسکشف» وزیر توسعه و سرمایه‌گذاری قزاقستان در این دیدار با اشاره به اینکه هیئت ۲۵۰ نفره از فعالان بخش صنعت و تجارت وی را همراهی می‌کنند از مذاکره اقتصادی قرارداد واردات روغن نباتی با شرکت های ایرانی خبر داد و گفت: اگر شرکت های فعال را معرفی کنید بهترین محصول را با بهترین شرایط برای شما فراهم خواهیم کرد.

وی، ایران را به عنوان منطقه ویژه اقتصادی وهاب صادراتی دانست و افزود: برای صادرات غلات و گوشت قرمز به ایران پیشنهادهای خوبی از طرف شرکت های قزاقی دارم. وزیر توسعه و سرمایه گذاری قزاقستان گفت: این کشور برای تولید گوشت قرمز حلال برنامه هایی دارد و اگر ایران و شرکتهای ایرانی علاقمند باشند آماده همکاری با آنها هستیم.

آست ایسکشف افزود: در بخش تولید گوشت بوقلمون و تولید علوفه ظرفیت های خوبی داریم و برای صادرات این محصولات آماده همکاری هستیم. وی همکاری دو کشور را در بخش های متالوژی، معادن، ماشین سازی، حمل و نقل، انرژی، صادرات خدمات فنی مهندسی، گردشگری، مبادلات بانکی و سرمایه گذاری برشمرد و گفت: دو کشور همکاری خوبی در استخراج از معادن طلا در استان کردستان دارند و ۱۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری کرده اند.     
تجارت
فرهنگ و هنر
Copyright © 2011 , All rights reserved.
KaziranWebsite : www.kaziran.com :: www.kazinfo.ir :: Email : Info@kaziran.com
Designed and Developed By SheedGraphic Multimedia