Sheedgraphicبازگشت صفحه اصلی استان کستانای
کوستانای

استان کستانای (Kostanay ) قزاقستان

 

 

 

 

 
 
 

مساحت استان (به هزار کیلومتر مربع)

196

تعداد شهرها,بخشها,روستا

5 شهر ( کستانای Kostanay , رودنی Rudniy , آرکالیک Arkalyk , لیساکوفسک  Lisakovsk   ) و 16 بخش , 8 شهرک ( 5 روستایی , 3 شهری ) و 255 روستا

مرکز استان

کستانای

جمعیت

885,779  نفر ( آمار سال 2010 )

تاریخ تأسیس استان

جولای 1936

موقعیت جغرافیایی

استان کستانای (Kostanay ) در شمال قزاقستان واقع شده و در مجاورت مرزهای فدراسیون روسیه با 1250 کیلومتر مرز مشترک با روسیه ( استانهای اورنبورگ , چلیابینسک و کورگان روسیه ) و در نزدیکی کوههای اورال و از سوی دیگر با استانهای قزاقستانی اکتوبه در جنوب غربی , کارگاندا در جنوب , اکمولا در جنوب شرقی و استان قزاقستان شمالی در شمال هم مرز است

آب و هوا

آب و هوای منطقه کستانای حاره ای و خشک است زمستان آن پایدار و با بادهای سرد و قوی و گاها طوفان برف همراه است . تابستان آن نیز گرم و خشک است

دمای متوسط

ژانویه (18 تا 19 درجه سانتیگراد زیر صفر)

 جولای (19 تا 22 درجه سانتیگراد بالای صفر)

 ترکیب ملی

40,73 %  روس ,  35,85 % قزاق , 11,52 % اوکراینی , 3,77 %  آلمانی , 2,19 % بلا روسی , 1,88 % تاتار  و...

کد استان

+7 (714)

پراکندگی جمعیتی

4.6/km2

 

 
 

استان کستانای (Kostanay ) در شمال قزاقستان واقع شده و در مجاورت مرزهای فدراسیون روسیه با 1250 کیلومتر مرز مشترک با روسیه ( استانهای اورنبورگ , چلیابینسک و کورگان روسیه ) و در نزدیکی کوههای اورال و از سوی دیگر با استانهای قزاقستانی اکتوبه در جنوب غربی , کارگاندا در جنوب , اکمولا در جنوب شرقی و استان قزاقستان شمالی در شمال هم مرز است . رودخانه توبول  ( Tobol  ) و شاخه ای از رود ایرتوش (Irtysh  ) در این استان جریان دارند.

استان کستانای در برگیرنده بخشی از دشت تورگای (Turgay  ) است که از دامنه های کوههای آرال و سرزمینهای مرتفع قزاقستان و غرب دشتهای سیبری در شمال تا سطح صفحه تورگای در جنوب گسترده شده است.

یک گستره حاصلخیز وسیع که  استپ خشک می باشد سطح این استان را پوشانده و آن را به قطب تولید گندم قزاقستان بدل کرده است.

وسعت این استان 196,000 کیلو متر مربع می باشد که این استان را در رتبه ششمین استان بزرگ قزاقستان قرار می دهد.(7.7 درصد کل خاک قزاقستان ).

 

تاریخچه کستانای

تشکیل این استان به جولای 1936 باز می گردد 23 نوامبر 1970 قسمت جنوب استان به منطقه تازه تاسیس تورگای (Turgay  ) پیوست .

در 17 ژوئن 1997 به دستور رئیس جمهور قزاقستان نام این استان که  در زبان روسی کوستانای (Kustanai ) بود به نام کستانای (Kostanay ) تغییر یافت . بطور همزمان استان تازه تاسیس تورگای به استان کستانای پیوست و از جمله پایتخت سابق استان آرکالیک (Arkalyk ) و دو منطقه امان گلدی (Amangeldi ) و ژان گلدی (  Dzhangeldi ).

پس از فروپاشی شوروی سابق  به نظر می رسید که این منطقه همچنان تحت تسلط دولت فدراسیون روسیه باشد و تمام ارتباطات به روسیه ختم می شد تا آنکه در 18 ژانویه 2005 روسای جمهور قزاقستان و روسیه طی نشستی در آستانا معاهده ای را به امضا رساندند که طی آن منطقه ای که مردم آن خود را شهروند روسیه می دانستند به استان چلیبینسکوی روسیه ملحق و در ازای آن 520 هکتار از زمینهای باز استپی منطقه به استان کستانای قزاقستان داده شد.

 

جمعیت کستانای

مرکز این استان شهر کستانای (Kostanay ) می باشد جمعیت استان کستانای 885,779  نفر ( آمار سال 2010 ) بوده که از این میزان 437,199 در شهرها و 448,580 در روستاها ساکن هستند

در این استان بیش از صد قوم و ملیت زندگی می کنند ترکیب جمعیتی این استان طبق آمار سال 2010 به شرح زیر است:

40,73 %  روس ,  35,85 % قزاق , 11,52 % اوکراینی , 3,77 %  آلمانی , 2,19 % بلا روسی , 1,88 % تاتار  و بقیه از سایر ملیتها و قومیتها

 

 

 

پر جمعیت ترین شهر استان شهر کستانای مرکز آن است که  617 212 نقر را در خود جای داده است.

این استان دارای 5 شهر که یکی از آنها خود یک بخش می باشد ( کوستانای Kostanay , رودنی Rudniy , آرکالیک Arkalyk , لیساکوفسک  Lisakovsk   ) و 16 بخش , 8 شهرک ( 5 روستایی , 3 شهری ) و 255 روستا  است .

 

  

آب و هوا

آب و هوای منطقه کستانای حاره ای و خشک است زمستان آن پایدار و با بادهای سرد و قوی و گاها طوفان برف همراه است . تابستان آن نیز گرم و خشک است مقدار بارش سالیانه در شمال استان بین 250 تا 300 میلی لیتر و در جنوب استان بین 240 تا 280 میلی لیتر است دوره پوشش گیاهی در شمال استان 150 تا 175 روز و در جنوب تا 180 روز است.

متوسط درجه حرارت در سردترین ماه سال ( ژانویه ) منهای 18 تا 19 درجه زیر صفر و متوسط دما در گرمترین ماه تابستان ( جولای ) بین 19 تا 22 درجه بالای صفر می باشد . سرمای هوا در زمستان گاها به 30 درجه زیر صفر و در تابستان به 30 بالای صفر می رسد.

منابع طبیعی

سطح منطقه استان بصورت دارای برجستگی و نه کاملا مسطح شناخته شده  که رودخانه های  آیت , اوباگان اوی , و تورگای (Ayat, Ubagan, Ui, Torgai ) و همچنین رودخانه های ساریوزن و کارا (Saryozen, Kara ) در آن جریان دارند.

بطور کلی سطح جریان رودخانه ای در سطح استان کم می باشد در مجموع 210 رود خانه و رودخانه کوچک ( شاخه رودها) در استان وجود دارد .بزرگترین رودخانه استان رودخانه توبول  ( Tobol  ) به طول 800 کیلومتر ( با شاخه های فرعی  ) و تورگای (Torgai  ) با 390 کیلومتر هستند .

همچنین حوضچه  های آب طبیعی ورنتوبولسک  , کاراتوما و امان گلدی که از توبول تغذیه می شوند از ذخایر خوبی برخوردارند

در استان کستانای بیش از 5000 دریاچه وجود دارد که بزرگترینهای  آنها در تورگای واقع شده (dell - Kusmyryn, Sarymoin, Aksuat, Sarykopa  ) است.

مناطق جنگلی آن  2,175 کیلومتر مربع وسعت دارد که  1,512  کیلومتر آن را گیاهان طبیعی پوشانیده اند. در ارتباط با برنامه زمینهای بکر شوروی سابق بیشتر این مناطق به زیر کشت گندم رفت .

استان کستانای از لحاظ مواد معدنی بسیار غنی است  به خصوص سنگ آهن  , مجموع  سنگهای مگنتیت و هماتیت 15.7 میلیارد تن می باشد که به آسانی غنی سازی می شوند و میزان 5.7 میلیارد تن نیاز به غنی سازی دارد.

رگه های غنی سنگ آهن , زغال سنگ قهوه ای , خاک رس آجر و مقاوم در برابر آتش , سنگ آهک سیمان , شن شیشه و سنگ ساختمانی از دیگر منابع این استان به شمار می آیند.

همچنین 19 ذخیرگاه بوکسیت , 7 معدن طلا  و یک معدن نقره و یک معدن نیکل تا کنون در این استان کشف شده اند

. 

آب

مرکز استان از آب سفره زیر زمینی امان گلدی Amangeldinsky (  6.7 میلیون متر مکعب ) تغذیه می شود منطقه کستانای دارای ذخیره آب زیر زمینی 33.5 میلیون متر مکعبی بوده و شهرلیساکوفسک (Lisakovsk  ) از حوضچه (Verhnetobols ) با 814 میلیون متر مکعب ذخیره آب برخوردار است.

مناطق مرکزی ساریکول , کاراسا و اوزونکل (Sarykol, Karasu, Uzunkol  ) از آبهای رودخانه ایشیم بهره می برند و سرگیوسک (Sеrgeevsk ) از حوزه آب جاری در استان شمالی قزاقستان استفاده می کند.

12 خط بزرگ تامین آب در محدوده استان کستانای آب را به بیش از 220 دهستان و 5 مرکز بخش در این استان می رسانند. آب از مناطق دیگر و منابع زیر زمینی منتقل می گردد.

حوضچه آبی کارا تومار (Karatomar ) با حجم 516 میلیون متر مکعب آب بخشهای رودنی (Rudni ) , کاچار (Каchar ) و فدورووکا (Fedorovka ) را تامین می کند.

 

خاک

خاکهای منطقه از نوع خاک سیاه و خاک شاه بلوطی است که با بافت سنگین و بیش از حد مجاز قلیایی و شور پوشیده شده است. طبق برنامه سرزمین بکر شوروی سابق بخش زیادی از این منطقه به زیر کشت گندم رفت.

قسمت شمالی استان  از خاک سیاه که سطح آن از پوشش قرمز , انواع گیاهان وحشی و دارویی , درختان توسکا و صنوبر و جنگلهای کاج (Arakaragai, Amankaragai ) پوشیده شده است .

در بخش مرکزی , خاک شاه بلوطی با پوشش قرمز گیاهی که جنگل کاج  نورزوم کاراگای(Naurzumkaragai ) در آن قرار گرفته که این جنگل ذخیره گاه طبیعی منطقه را تامین می کند.

در بخش جنوبی , خاک سبک شاه بلوطی  که با سطح حصیری و گیاهان سبز پوشیده شده است.

کل مساحت استان 19600 هزار هکتار است که 18127.6 هزار هکتار سطح کشاورزی می باشد که از این میزان   5659.3 هزار هکتار ( 31.2 درصد از سطح کشاورزی ) اراضی زراعتی هستند و 12072.2 هزار هکتار ( 66.6 درصد از سطح کشاورزی )  را مراتع تشکیل می دهند.

 

 

گیاهان وجانوران

منابع گیاهی و جانوری استان برای سازماندهی و توسعه مناطق پرورش ماهی و شکار , ماهیگیری مناسب است . 52 گونه حیوانات پستاندار و 267 نوع پرنده در این استان وجود دارند ده نوع دوزیست و 24 گونه ماهی در ذخیره گاههای استان یافت می شود.

ذخیره گاه طبیعی نورزوم (Naurzum ) با 877 کیلومتر مربع , سه پناهگاه طبیعی با 1630 کیلومتر مربع و 12 پناهگاه طبیعی دولتی با 47 کیلومتر مربع که با پوشش گیاهی پوشانده شده اند در استان وجود دارد.

 

امکانات عمومی استان کستانای

در این استان 8 موسسه آموزش عالی ( 4 موسسه دولتی و 4 موسسه غیر دولتی ) , همچنین 6 شعبه دبیرستانهای روسی , قزاقی , دانشگاه علوم پایه دولتی کستانای به نام احمد بایتورسینولی (Akhmet Baytursinuli ) که تاکنون 23.6 هزار نفر فارغ التحصیل داشته است.همچنین 22 کالج که 12.2 هزار نفر در آنها تحصیل کرده اند.

در استان 617 مدرسه عمومی , 96 کودکستان , 28 آموزشگاه تخصصی متوسطه نیز وجود دارد.

از دیگر امکانات این استان می توان به 56 بیمارستان , 581 کلینیک درمانی و درمانگاه های اورژانس , 3 تئاتر( تئاتر درام منطقه ای قزاقی عمروف و تئاتر درام روسی ) , 10 موزه , 398 کتابخانه , 292 مرکز فرهنگی و کلاب , 2 ورزشگاه , 36 مجموعه ورزشی و استادیوم  و 567 سالن ورزشی نام برد.

 

حمل  و نقل و ارتباطات

استان کستانای در تمامی مناطق و مراکز بخشها خروجی خودرو دارد طول بزرگراههای عمومی استان 9514.3 کیلومتر , جاده های عمومی 1401 کیلومتر و جاده های فرعی و محلی 7732 کیلومتر است.

جاده های ترانزیت اصلی که از شمال به جنوب استان و غرب به شرق استان گسترده شده است این استان را به کلیه مرکز استانهای قزاقستان از جمله آستانا و آلماتی متصل می سازد . بزرگراه بین المللی آلماتی – اکاترین بورگ  (Ekaterinburg-Almaty ) از داخل این استان می گذرد.

طول خطوط راه آهن در حال بهره برداری استان 1452.3 کیلومتر است که همه شهرها و اکثر مناطق استان را پوشش می دهد خط راه آهن آلتین سارینو – خروم تائو (Altynsarino-Khromtau ) که در سال 2004 گشایش یافت به این استان اجازه داد تا مسیر حمل و نقل جاده ای شرق به غرب از طریق استانهای مرکزی و غربی قزاقستان تا پورت صادراتی بندر آکتائو را کوتاه و سریع نماید. ( با توجه به صدرو گندم از این منطقه ) .

در استان کستانای 3 فرودگاه  در شهرهای کستانای , آرکالیک و منطقه توگای وجود دارد . باند فرودگاه کستانای امکان پذیرش هواپیماهای (Tu-134, Tu-154, АН-22, Il-86 ) و بوئینگ را دارد.

از فرودگاه بین المللی کستانای پروازهای عادی و چارتر به تمامی شهرهای قزاقستان , کشورهای آسیای مرکزی , آلمان ( دوسلدورف , هامبورگ , فرانکفورت , اشتودگارت ) , امارات , ترکیه و مناطق دیگر صورت می پذیرد.

طول خطوط لوله گاز در استان 2626.3 کیلومتر , خطوط لوله گرمایشی 786.4 کیلومتر , خطوط لوله آب 5969.2 کیلومتر (4802,7 کیلومتر از آن برای سیستم تامین آب )

نفت مصرفی استان از فدراسیون روسیه و پالایشگاههای قزاقستان توسط واگنهای قطار تامین می شود.

سیستم انحصاری ارتباطات در استان کستانای در اختیار شعبه شرکت کزتله کام قزاقستان قرار داشته و سرویسهای پهنای باند شبکه اینترنت, موبایل و ای پی تلفن را عرضه می کند.

 

 
تجارت
فرهنگ و هنر
Copyright © 2011 , All rights reserved.
KaziranWebsite : www.kaziran.com :: www.kazinfo.ir :: Email : Info@kaziran.com
Designed and Developed By SheedGraphic Multimedia