Sheedgraphicبازگشت صفحه اصلی کوک شتاو

کوکشتاو

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مرکز استان آکمولا

موقعیت:

1862

تاریخ تاسیس:

140950 نفر (2014)

جمعیت :

+7 7162

کد تلفن :

020000

کد پستی :

С,03

سر شماره پلاک خودرو:

400 کیلومتر مربع

وسعت شهری:

قزاق: 55.37

روس : 31.65

اوکراینی :3.24

آلمانی : 1.91

تاتار:2.94

 

ترکیب جمعیتی :

شهر کوکشتاو
زمانی در اینجا، میان کوه های کبود و مرداب های باتلاقی، جنگل های انبوه کاج و توس وجود داشت. در نزدیکی باتلاق رودخانه «چاگلینکا» جریان داشت که در اواخر قرن 19 بنابه دستور فرماندهان نظامی آب آن از طریق یک کانال مخصوص به مناطق آن سوی باتلاق هدایت شد. بدین ترتیب دریاچه «کوپا» ایجادشد که شهر کوکشتاو در ساحل آن قرار گرفته است.


موقعیت – کوکشتاو در شمال منطقه مرتفع کوکشتاوسکایا و در ساحل دریاچه کوپا واقع شده. از سال 1999 این شهر مرکز استان آکمولین است.
تاریخچه – این شهر در سال 1824 به عنوان یک دژ نظامی به نام «کوکچیتاف» بنا نهاده شد. در ابتدا اینجا پایگاهی برای قزاق ها بود و در اواخر دهه 60 تبدیل به مرکز منطقه شد. در سال1863 ساکنین اینجا بقدری زیاد شدند که برای تامین نیاز های آنان 82 مغازه فروش کالا، اغذیه و لبنیات، 11رستوران و دو مدرسه در شهر کار میکردند. در مارس 1944 استان «کوکچیتاف» در این منطقه تشکیل و مرکز آن شهر کوکچیتاف شد.
در سال 1993 پس از استقلال قزاقستان، مسئولین کشورشروع به احیای نام های اصلی شهرهای قزاقستان  کردند. در این ضمن کوکچیتاف هم تغییر نام داد. نام این مکان به زبان روسی « سینه گوریه» (کوه کبود) میشود که برگردان قزاقی آن «کوکشیتاو» است.
در سال 1997 پاره ای اصلاحات اداری صورت گرفت که منجر به منحل شدن استان کوکشیتاو گردید وشهرکوکشیتاو مرکز استان وسعت یافته آکمولین شد.


جاذبه های دیدنی – اصلی ترین جاذبه دیدنی کوکشیتاو پارک ملی «بورابای» است. آنچه که باعث زیبایی این پارک شده، تعداد 14 دریاچه جذاب است که درمیان کوه های خوش منظره پوشیده ازجنگل های انبوه برگ سوزنی قرارگرفته اند. درمیان این دریاچه ها، مهمترین شان ازلحاظ اندازه، زیبایی و جذب گردشگران، دریاچه «باراوی» می باشد که یک محل تفریحی وسیاحتی کشوری محسوب شده و تحت مسئولیت دستگاه ریاست جمهوری قزاقستان قراردارد. این دریاچه در70 کیلومتری شهرواقع شده. درسواحل دریاچه هتل ها، آسایشگاه ها و استراحت گاه های بسیاری ساخته شده است. وجودهوای کوهستانی ملایم وپاک ونیز لجن شفابخش، باعث می شودکه استراحت دراینجا نه تنها لذت بخش، بلکه باعث سلامتی باشد.
یک پارک ملی دیگردراین منطقه به نام پارک طبیعت «کوکشیتاو» هست که درسال 1996 تاسیس شد. این پارک در60 کیلومتری جنوب غربی شهرقراردارد. درمحدوده حفاظت شده پارک، مناطق کوهستانی – جنگلی و استپی ودریاچه های «زرندی»، «شالکاری»، «ایمانتاو» و «ساومالکولیا»، واقع شده اند. دراین پارک مسیرهای پیاده رو و مال روی زیادی هست. علاوه برآن، امکان اسکان موقت دریکی ازدهکده های سنتی قزاق هم فراهم است.


فرهنگ – درسطح شهرمجسمه هایی ازشخصیت های برجسته، هنری و مشهور دیده می شود. درمیان آنهامجسمه «شوکان ولیخان»، «لنین»، قهرمان اتحادشوروی «تالگات بیگلدینوف» درخیابان «سلاوا» را می توان نام برد. به احترام کشته شدگان دوران جنگ، درشهر بنای یادبودکشته شدگان جنگ بزرگ میهنی سال های 1945-1941، برپاشده. همچنین مجسمه جنگجویان شوروی درگورستانی که زخمی های فوت شده جنگ به خاک سپرده شده اند، ساخته شده است.   
موزه قهرمان اتحادشوروی «مالیک گابدولین» درسال 1995 ساخته شد. درسال 1996 تئاترموزیکال ودراماتیک «کوساینوف» تاسیس شد. درهمین سال براساس دانشکده های کشاورزی و آموزگاری شهر که زیرمجموعه موسسه آموزشی پلی تکنیک کاراگاندین بودند، دانشگاه دولتی کوکشیتاو به نام «شوکان ولی خانوف» تاسیس شد.
موزه استانی تاریخ و بوم شناسی در کوکشیتاو فعال است. دراین موزه اشیائی که به وضوح بیانگرویژگی های طبیعت وتاریخچه منطقه، زندگی و رسوم مردم استان هستند، به نمایش درآمده اند. ساختمان موزه که درسال 1904 ساخته شده، خودیک اثرمعماری و تاریخی است. «انجمن موزه کوکشیتاو» همه موزه های شهررا باهم مرتبط وهماهنگ می نماید، موزه هایی مانند «تابدولین»، موزه تاریخ شهرو موزه ادبیات وهنر. علاوه بر آن، در کوکشیتاو 6 ارکسترسمفونی، کتابخانه، باشگاه و سینما فعالیت دارند. در اینجا تئاتر دراماتیک روس و تئاتر موزیکال و دراماتیک قزاق «کوساینوف» نیز کار میکنند.


اقتصاد – پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 و در جریان اصلاحات اقتصادی کشور، کوکچیتاو هم مانند بسیاری از شهر های دیگر مجبور به تحمل خسارت هایی شد. یکی از صنایع مهم یعنی کارخانه ابزار سازی کوکچیتاو مجبور به تعطیلی شد. در حال حاضر بیش از دوهزار شرکت و موسسه حقوقی و حقیقی در شهر فعالیت دارند. عملکرد موفق برخی از آنها باعث کسب اعتبار در شهر، درتمام کشور و خارج از کشور برای این دسته از شرکت ها شده است. شبکه ای از رستوران های خصوصی، مغازه ها و آرایشگاه ها فعال میباشد. شعبات بزرگ ترین بانک های قزاقستان هم در این شهر هستند.


حمل و نقل – سیستم حمل و نقل عمومی کوکشیتاو شامل اتوبوس، تاکسی و تاکسی های خطی میشود. ایستگاه راه آهن کوکشیتاو یک نقطه مواصلاتی مهم است. از اینجا قطار ها به 4 مسیر روانه میشوند. در کوکشیتاو یک فرودگاه رده دوم نیز وجود دارد که در 15 کیلومتری شهر است.
آب و هوا – آب و هوای کوکشیتاو قاره ای حاد و دمای میانگین سالانه هوا 3 درجه سانتی گراد است. زمستان، سرد و یخبندان و کم بارش و تابستان، گرم و خشک است. پایین ترین دمای هوا در جولای 1969 دیده شد که به منهای 48 درجه سانتی گراد رسید و بالاترین دما یعنی 42 درجه در سال 1998 مشاهده گردید. طول مدت ایامی که یخبندان نیست حدود 170 شبانه روز است.

 

مترجم : عبدالرضا ناطقی 

 

 
تجارت
فرهنگ و هنر
Copyright © 2011 , All rights reserved.
KaziranWebsite : www.kaziran.com :: www.kazinfo.ir :: Email : Info@kaziran.com
Designed and Developed By SheedGraphic Multimedia