Sheedgraphicبازگشت صفحه اصلی خان شاتیر

خان شاتیر بزگترین چادر کششی جهان در آستانا

 

 

در سالروز تولد هفتاد سالگی رئیس جمهور قزاقستان که تولد شهر آستانا نیز نامیده شد اثر شگفت انگیز گروه فاستر و همکاران به نام خان شاتیر ( Khan Shatyr  ) در شهر آستانا رونمایی گردید.

فاستر که خلق آثار منحصر بفردش در جهان  مانند کهکشان فضایی ویرجین ( Virgin Galactic Spaceport  ) و فرودگاه ملکه آلیا (Queen Alia Airport ) از او چهره ای بیادماندنی ساخته , اینبار بزرگترین سازه چادر کششی جهان را خلق نموده است.

این سازه با ارتفاع تقریبا 500 فوت میزبان انواع سرگرمی های هیجان انگیز سبز می باشد انواع امکانات سرگرمی های جدید , سینما , رستوران , بوتیکها و حتی پارک آبی در زیر این سقف زیبا قرار گرفته است این مرکز تفریحی با پوشش شفاف سقف و فضایی پر از گیاهان سبز در زیر آن برای استفاده مردم آستانا در تابستانهای گرم و خشک و زمستانهای سرد و خشن منطقه طراحی شده است.

تغییرات آب و هوایی در قزاقستان ناگهانی و شدید است خان شاتیر به گونه ای طراحی شده تا در تغییرات دمایی بین 35 درجه سانتیگراد تا منهای 35 درجه سانتیگراد آستانا به راحتی محیطی دلچسب و مفرح را تامین کند و برای رسیدن به انرژی مطلوب شرایط آب و هوایی را تحت کنترل خود داشته و با پوشش چادر سه لایه شفاف خود اجازه عبور نورفیلتر شده را به زیر چادر بدهد.

در زمستان از طریق کنترل دما از تشکیل یخ درلایه داخلی جلوگیری کرده و جریان هوای گرم را تا سطح لایه داخلی کارگردانی می کند در تابستان سطح خارجی ترین لایه فویل , سایه خورشید را فراهم کرده و جریان هوای سرد در سراسر فضای داخلی , اجازه فرار هوای گرم از منافذ بالا را می دهد.

ستونی سه پایه به ارتفاع 492 فوت از مرکز به سقف چادر که با حمایت شبکه ای از کابلها که به سطح پوششی پیوسته است بکار گرفته شده ,این شبکه کابلها کششی از قله به پایین را پدید آورده است که فضایی به میزان یک میلیون فوت برای لذت بردن مردم قزاقستان از این مجموعه زیبا را ایجاد نموده است.

تصاویر این مجموعه زیبا خود گویای فضای اعجاب انگیز آن می باشد. 

 

 
 

 
 
 
برای دیدن تصاویر بیشتر اینجا را کلیک کنید
 
تجارت
فرهنگ و هنر
Copyright © 2011 , All rights reserved.
KaziranWebsite : www.kaziran.com :: www.kazinfo.ir :: Email : Info@kaziran.com
Designed and Developed By SheedGraphic Multimedia