Sheedgraphicبازگشت صفحه اصلی موزه دولتی مرکزی قزاقستان

موزه دولتی مرکزی قزاقستان یکی از قدیمی ترین و بزرگترین موزه های آسیای مرکزی است. ابتدا این موزه  در سال 1831 در مدرسه نظامی نپلجوسکی ( Nepljuevsky ) اورنبورگ ( Orenburg ) ، با پیشگامی فرماندار Orenburg یعنی Count Suhteley بنا نهاده شد.  تقدیر بعدی آن ارتباط با نام V.I.Dalja، نویسنده و محقق قوم شناس بود، کسی که تلاش زیادی برای گردآوری یک مجموعه منحصر بفرد  کرد.

در سال 1920  به سرمایه موزه آثار  دو موزه  سربازان قزاق سمیرچی     ( Semirechie ) و ضد مذهبیون جمهوریخواه افزوده گردید.


در سال 1929 این موزه به آلماتی منتقل شد و در ساختمان کلیسای جامع Voznesensky جای گرفت، جایی که مجموعه موزه محلی Semirechie  به آن پیوست.


از سال 1985 این موزه دولتی در ساختمانی با طراحی ویژه با مساحت کل 17557 متر مربع قرار گرفت. ساختمان موزه توسط پروژه J.Ratushniy، Z.Mustafina و B.Rzagalieva ساخته شد.

مساحت نمایشگاهی موزه 4800 متر مربع است. مجموع کل تعداد آثار 215972 واحد می باشد (شامل 76.565 اثر ثابت) که در  4383 موضوع در نمایشگاه عرضه شده است.


نمایشگاه موزه شامل چهار سالن نمایش می باشد (سالن دیرین شناسی و باستان شناسی؛ مردم شناسی و قوم شناسی قزاقستان؛ قوم شناسی مردم قزاقستان؛ جنگ بزرگ میهنی قزاقستان خودمختار) که تاریخ کشور را از کهن ترین زمانها تا به امروز منعکس می کنند. همچنین نمایشهای موضوعی، فستیوال ها، جلسات، و درسهای موزه ای بطور منظم در اینجا برگزار می شوند.

مترجم : مریم خانی

 
تجارت
فرهنگ و هنر
Copyright © 2011 , All rights reserved.
KaziranWebsite : www.kaziran.com :: www.kazinfo.ir :: Email : Info@kaziran.com
Designed and Developed By SheedGraphic Multimedia